Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov
Od narodenia právnika, publicistu, diplomata a politika Vladimíra Clementisa uplynie dnes 120 rokov.
Patril medzi významné osobnosti slovenskej politickej scény prvej polovice 20. storočia. Prezentoval sa ako ľavicovo orientovaný intelektuál a stál pri vzniku dnes už legendárneho kultúrnopolitického časopisu DAV. Do Komunistickej strany Československa (KSČ) vstúpil v 20. rokoch minulého storočia, z ktorej ho však v roku 1940 vylúčili pre jeho kritický postoj k sovietsko-nemeckej zmluve a tzv. Zimnej vojne.
Počas druhej svetovej vojny pôsobil v parížskom a neskôr v londýnskom exile. Po roku 1945 mu vrátili členstvo v KSČ a po prevzatí moci komunistami v Československu bol ministrom zahraničných vecí. Napriek tomu sa stal obeťou vykonštruovaného procesu z počiatku 50. rokov 20. storočia.
Vladimír Clementis sa narodil 20. septembra 1902 v Tisovci v evanjelickej učiteľskej rodine. Na pražskej Univerzite Karlovej vyštudoval v roku 1925 právo a ako advokát pracoval v Lučenci a Bratislave. Už počas štúdií sa aktivizoval v ľavicovom a neskôr komunistickom hnutí. Angažoval sa v pražskom spolku slovenských študentov Detvan a vo Zväze slovenského študentstva. Na jeseň 1922 stál pri zrode Voľného združenia študentov - socialistov zo Slovenska. Bol spoluzakladateľom a v rokoch 1924 - 1935 šéfredaktorom ľavicovej kultúrnopolitickej revue DAV, na stránkach ktorej okrem iného upozorňoval na nebezpečne vzrastajúci fašizmus.
Do KSČ v stúpil v roku 1924, podieľal sa na založení Spoločnosti pre hospodárske a kultúrne zblíženie s novým Ruskom (1929), Spolku socialistických akademikov (1928) a Bloku inteligencie Slovenska (1932). V rokoch 1935 - 1938 bol za KSČ poslancom Národného zhromaždenia.
Začiatkom roka 1939 emigroval do Paríža, kde ho zastihlo uzavretie zmluvy medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, známej ako pakt Molotov - Ribbentrop. Patril ku kritikom tohto paktu a tiež sovietskeho útoku na Fínsko, ale aj k signatárom memoranda slovenských politikov (Milan Hodža, Štefan Osuský, Ján Paulíny-Tóth), ktoré požadovalo obnovenie Československa s rovnoprávnym postavením Slovenska. Za tieto aktivity ho v roku 1940 vylúčili z KSČ.
V rokoch 1941 až 1945 pôsobil v londýnskom rozhlasovom vysielaní BBC pre Česko-Slovensko pod pseudonymom Peter Hron.
Vladimír Clementis odmietal čechoslovakizmus Edvarda Beneša. Zostal verný myšlienke rovnoprávnosti národov žijúcich v Československej republike (ČSR). Po návrate z emigrácie v roku 1945 ho znovu prijali do KSČ. V rokoch 1945 - 1948 bol štátnym tajomníkom na Ministerstve zahraničných vecí, v rokoch 1948 - 1950 ministrom zahraničných vecí a v rokoch 1949 - 1950 aj členom Ústredného výboru KSČ.
V marci 1950 ho podrobili vykonštruovanej kritike, obvinili z tzv. buržoázneho nacionalizmu či z nepriateľského postoja voči Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Odvolali ho z funkcie ministra a ocitol sa pod trvalým dozorom Štátnej bezpečnosti - ŠtB.
V januári 1951 Clementisa zatkli a v priebehu vyšetrovania preradili z procesu s buržoáznymi nacionalistami do procesu s tzv. protištátnym sprisahaneckým centrom Rudolfa Slánskeho. V tomto zinscenovanom procese ho 27. novembra 1952 odsúdili na smrť a 3. decembra 1952 na dvore pražskej väznice v Ruzyni popravili. V roku 1963 ho rehabilitovali.
Medzi známe diela Vladimíra Clementisa patria Usmerňované Slovensko (1942), Medzi nami a Maďarmi (1943), básnické zborníky Zem spieva a Hnev svätý alebo memoárovo - dokumentárna kniha Nedokončená kronika, ktorá vyšla až po jeho smrti v roku 1964.
Herec mnohých obľúbených filmov Andy Hryc by dnes oslávil 75 rokov
Dnes uplynie od narodenia herca Andreja Hryca 75 rokov.
Scarlett Johanssonová, jedna z najžiadanejších herečiek, má 40 rokov
V tomto storočí azda najžiadanejšia americká herečka a menej známa speváčka Scarlett Johanssonová má dnes 40 rokov.
V Poľsku mal svetovú premiéru film Rust, ktorého nakrúcanie poznačila tragédia
Americký western Rust mal v stredu svetovú premiéru na filmovom festivale Camerimage v poľskom meste Toruň, tri roky po tom, ako kameramanku Halynu Hutchinsovú zastrelil herec Alec Baldwin.
Na Pohodu 2025 prídu Queens of the Stone Age
Americká rocková skupina Queens of the Stone Age je ďalším veľkým medzinárodným menom budúcoročnej Pohody.
Na Pohodu príde "krstný otec punku" Iggy Pop
Americký rockový spevák Iggy Pop je ďalším potvrdeným účinkujúcim multižánrového festivalu Pohoda 2025. "Krstný otec punku sa po 19 rokoch vracia na Slovensko," potvrdzujú organizátori festivalu.