Guterres varuje: Náš svet je v ohrození a paralyzovaný
- 17:36 20.09.2022
- New York

V utorok to počas otváracieho príhovoru všeobecnej rozpravy 77. Valného zhromaždenia OSN uviedol jej generálny tajomník António Guterres.
Štáty nedokážu poriadne fungovať, uviazli na mŕtvom bode a nie sú pripravené či ochotné čeliť výzvam, ktoré ohrozujú budúcnosť ľudstva a celej planéty. „Na obzore je zima v znamení celosvetovej nespokojnosti,“ vyhlásil Guterres. Dodal, že „dôvera klesá, nerovnováhy sa prehlbujú a naša planéta horí. Ľudia sa trápia, a najviac trpia práve tí najzraniteľnejší“.
Vo svojom príhovore generálny tajomník poukázal aj na vojnu na Ukrajine a viaceré ďalšie konflikty v iných krajinách, mimoriadnu klimatickú situáciu, biedny finančný stav rozvojových krajín a nedávne kroky späť v súvislosti s cieľmi OSN ukončiť extrémnu chudobu a poskytnúť vzdelanie všetkým deťom.
„Náš svet je v ohrození a paralyzovaný,“ dodal Guterres, no zároveň uviedol, že stále existuje nádej. Zdôraznil, že jedinou cestou vpred sú spolupráca a dialóg, pretože „rozkazovať nemôže jedna mocnosť či skupina“.
Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa po dvoch rokoch koronavírusovej pandémie zišlo zhruba 150 lídrov z celého sveta. Počas prvého dňa s prejavom vystúpi okrem iných aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, nemecký kancelár Olaf Scholz či francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Výčiny počasia a lesné požiare si v USA vyžiadali najmenej 37 obetí
Tornáda, lesné požiare a prachové búrky, ktorý v uplynulých dňoch zasiahli viaceré štáty USA, si vyžiadali najmenej 37 obetí na životoch a desiatky zranených.

Vatikán zverejnil prvú fotografiu pápeža od hospitalizácie
Vatikán v nedeľu zverejnil prvú fotografiu 88-ročného pápeža Františka od okamihu, keď ho 14. februára hospitalizovali v Gemelliho klinike v Ríme s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.

Zelenskyj vymenoval nového náčelníka generálneho štábu armády
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil v nedeľu personálnu zmenu vo vedení ozbrojených síl.

S požiarom v Kočani môže byť spojená korupcia a úplatkárstvo
Úrady v Severnom Macedónsku preverujú, či majú s rozsiahlym požiarom v nočnom klube v meste Kočani, pri ktorom v nedeľu zahynulo najmenej 59 prevažne mladých ľudí, spojitosť "korupcia a úplatkárstvo".

Fínsky prezident: Putin nechce mier, šance na súhlas s prímerím sú veľmi chabé
Šance, že bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť s prímerím v bojoch na Ukrajine, sú podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba "veľmi chabé".