Posledný deň summitu členov EÚ patril najťažším témam
- 15:48 25.10.2013
- BRUSEL
Európski lídri v piatok v záverečný deň summitu v Bruseli diskutovali o škandále okolo odpočúvania zo strany amerických tajných služieb, ale aj o efektívnejšej ochrane svojich vonkajších hraníc.
"Európa nemôže zachrániť, ani prichýliť celý svet," povedal na summite predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
"Sme však najbohatším kontinentom sveta a musíme preto... spoločne prijímať zodpovednosť," zdôraznil. Lídri napokon namiesto konkrétnej dohody - ktorú presadzovali najmä juhoeurópske krajiny ako Španielsko, Taliansko, Grécko alebo Chorvátsko - prijali len všeobecné a pomerne stručné stanovisko. Vyjadrujú v ňom "hlboký smútok nad nedávnymi dramatickými úmrtiami stovky ľudí v Stredozemnom mori". Ďalšie riešenie tohto problému tak odložili na ďalší summit naplánovaný na december tohto roka, resp. na jún 2014.
Nápor imigrantov a súkromie politikov
Juhoeurópske krajiny pritom vyčítajú ostatným členom dvadsaťosmičky, že s náporom imigrantov z Afriky a Blízkeho východu sa musia vyrovnávať samy. Taliansky premiér Enrico Letta už v tejto súvislosti vyzval európskych lídrov na posilnenie agentúry Frontex, ktorá pomáha pri ochrane vonkajších hraníc EÚ, a zavedenie nového kontrolného systému Eurosur. Frontex totiž údajne za posledné dva roky v Stredomorí zachránil 16-tisíc životov, jeho rozpočet však v rovnakom období výrazne klesol v rámci politiky šetrenia.
Lídri diskutovali však najmä o škandále okolo americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorá údajne sledovala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Viacerí lídri vyjadrili obavy zo "straty dôvery" medzi EÚ a USA, pričom škandál môže podľa nich ohroziť aj spoločný boj proti terorizmu.
Primárny je boj proti terorizmu
"Cieľ musí zostať rovnaký - boj proti terorizmu, ale s rešpektovaním súkromia," komentoval navrhovanú dohodu belgický premiér Elio di Rupo. Ako dodal, "všetci rozumejú potrebe výnimočných opatrení s ohľadom na nebezpečnosť terorizmu". Rupo, podobne ako aj ďalší lídri, však vyzýva na to, aby sa spojenci "nešpehovali navzájom". V spoločne prijatom stanovisku, ktoré podporilo všetkých 28 členských štátov EÚ, sa preto hovorí na jednej strane o "cennom partnerstve medzi Európou a USA", zároveň však aj o "nutnosti rešpektu a dôvery".
Kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Americká Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na "rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím". NSA mala odpočúvať milióny bežných Američanov, ale aj obyvateľov iných krajín.
Trump žiada Najvyšší súd USA o zrušenie termínu oznámenia trestu
Donald Trump sa prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.
Nemecká vláda reaguje na Trumpa: Hranice nemožno posúvať silou
Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.
Fiala: Dve percentá HDP na obranu sú minimum, ČR sa nebráni debate o navýšení
Záväzok členských krajín Severoatlantickej aliancie vynakladať dve percentá HDP na obranu, je podľa českého premiéra Petra Fialu minimálnou hranicou.
Južná Kórea a USA začali analyzovať letové údaje z havarovaného lietadla
Vyšetrovatelia z Južnej Kórey a Spojených štátov začali analyzovať záznamník letových údajov z havarovaného lietadla spoločnosti Jeju Air.
Panamská vláda reagovala na Trumpove vyjadrenia o ovládnutí Panamského prieplavu
Panamská vláda adresovala odkaz Donaldovi Trumpovi.