Novaja Gazeta: Putin sa do vojny na Ukrajine chystá povolať až milión Rusov
- 15:59 22.09.2022
- Moskva

Až jeden milión Rusov môže byť povolaných do vojny na Ukrajine v rámci čiastočnej mobilizácie, ktorú v stredu vyhlásil tamojší prezident Vladimir Putin, napísal nezávislý ruský denník Novaja Gazeta. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
Putin v stredajšom televíznom prejave národu povedal, že sa vojenská služba bude vzťahovať len na „občanov, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, predovšetkým na tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti“.
Krátko po Putinovom vyhlásení ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že ako súčasť mobilizácie, ktorá sa bude vzťahovať na občanov „s predchádzajúcimi vojenskými skúsenosťami“, povolajú do zbrane 300.000 Rusov, pripomína The Guardian.
„To nie sú ľudia, ktorí nikdy nevideli ani nepočuli nič o armáde,“ povedal Šojgu a dodal, že študentov ani novopovolaných brancov sa mobilizácia týkať nebude.
Novaja Gazeta, nezávislý ruský denník, ktorý v súčasnosti pôsobí v exile, však citoval nemenovaného predstaviteľa Putinovej vlády s tým, že v skutočnosti by malo byť do armády povolaných až milión Rusov.
Zdroj novinám ďalej povedal, že siedmy článok dekrétu, ktorý Putin v stredu podpísal, umožňuje ruskému ministerstvu obrany povolanie takéhoto počtu osôb. „Počet bol niekoľkokrát upravovaný, a na konci sa dohodli na jednom milióne,“ citoval zdroj denník The Guardian.

Pre sériu vrážd vyhlásili v Lime mimoriadny stav
V nedeľu večer vyhlásila peruánska vláda v hlavnom meste Lima mimoriadny stav v súvislosti s vlnou vrážd spojených s vydieraním. Podľa miestnych médií ich v krajine od januára zaznamenali viac ako 400.

Gruško: Rusko chce záruky: neutralitu Ukrajiny a odmietnutie jej členstva v NATO
Rusko bude v rámci mierového riešenia konfliktu na Ukrajine požadovať, aby akákoľvek dohoda obsahovala "železobetónové" bezpečnostné záruky vrátane neutrálneho štatútu Ukrajiny, vyhlásil Alexandr Gruško.

Medvedev varuje pred vojnou, ak budú na Ukrajinu vyslané mierové jednotky NATO
Bývalý ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev varoval, že vyslanie mierových síl NATO na Ukrajinu by mohlo viesť k vojne s Ruskom.

Výčiny počasia a lesné požiare si v USA vyžiadali najmenej 37 obetí
Tornáda, lesné požiare a prachové búrky, ktorý v uplynulých dňoch zasiahli viaceré štáty USA, si vyžiadali najmenej 37 obetí na životoch a desiatky zranených.

Vatikán zverejnil prvú fotografiu pápeža od hospitalizácie
Vatikán v nedeľu zverejnil prvú fotografiu 88-ročného pápeža Františka od okamihu, keď ho 14. februára hospitalizovali v Gemelliho klinike v Ríme s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.