8 povinností každého pestovateľa pred zimou. Len takto si udržíte zdravé a silné rastliny
- 12:02 24.09.2022
- Bratislava
Izbové rastliny počas jesene prechádzajú do obdobia spánku, čo by sa malo odraziť aj na zmenách v pestovaní. Týchto 8 krokov nesmiete vynechať.
Jesenné mesiace sú typické čoraz kratšími a chladnejšími dňami, čo nepoznačuje len chod vonkajšej prírody, ale aj izbových rastlín. Tie postupne prechádzajú do pokojného obdobia, v rámci ktorého si vyžadujú menej živín, svetla a vody.
Na to, aby vám aj interiérové rastliny prežili celú zimu až do jari, je potrebné ich pripraviť na zmenené podmienky. To dosiahnete aj vďaka týmto ôsmim krokom.
1. Skontrolujte ich
Náhla zmena teploty vonku aj v domácnosti zapríčiňuje zmenu farby niektorých listov a ich opadávanie. Tieto procesy by vám mali poslúžiť ako signál na zmiernenie zálievky a hnojenia počas nadchádzajúcich mesiacov. Pre istotu tiež skontrolujte pôdu, či nie je príliš premokrená, a ak áno, zvážte presadenie rastliny do čerstvého substrátu.
2. Posledné hnojenie
Počas zimných mesiacov by sme rastliny nemali hnojiť. Poslednú dávku hnojiva preto aplikujte koncom septembra a s nasledovnou vyčkajte až do jari. Podávanie hnojiva počas zimy by mohlo vyčerpať rastliny a spôsobiť ich pomalý rast na ďalší rok.
3. Zbavte sa špiny a prípadných škodcov
Počas letných mesiacov sa v kvetináčoch izbových rastlín mohli usadiť chrobáky a iní škodcovia, ktorým vyhovujú teplé podmienky. Na jeseň sa zas do domácností sťahujú pavúky, ktoré takisto môžu ohroziť zdravý rast. Napadnuté rastliny oddeľte od ostatných, aby sa škodcovia nešírili, a v závislosti od druhu hrozby aplikujte vhodný postrek alebo iný prostriedok na ich odstránenie.
4. Čo so svetlom
Temná zima rastlinám neprospieva, a preto to najmenej, čo pre ne v tomto období môžete urobiť, je presunúť ich bližšie k zdroju prirodzeného svetla. Odstráňte všetky poškodené listy, vďaka čomu sa svetlo dostane aj do nižších vrstiev a živiny budú prúdiť do zdravých častí rastliny. Najväčší pozor dajte na kaktusy a iné sukulenty, ktoré v zime a na jeseň potrebujú dostatok svetla a tepla.
5. Obmedzte zálievku
Rastliny v zime nepotrebujú toľko vlahy ako počas leta. Rovnaký režim polievania počas celého roka im dokonca môže uškodiť, pretože voda sa začne hromadiť na spodku koreňového systému, a korene tak hnijú. Väčšinu rastlín stačí polievať raz za dva týždne, sukulenty len raz za mesiac. Rastliny umiestnené vo svetlých a vykúrených miestnostiach môžete naďalej polievať tak ako obvykle.
6. Ako na kúrenie
Suchý vzduch vo vykúrenej domácnosti môže viesť k vysychaniu rastlín, a to najmä tých, ktoré sú umiestnené v blízkosti radiátorov a na podlahe. Tieto rastliny treba polievať častejšie a rovnako pomôže pravidelné rosenie.
7. Otáčajte ich
Keďže svetlo v zimných mesiacoch nedosiahne všade tam, kde ho možno vídať v lete, vyhnite sa negatívnym dopadom pravidelným otáčaním črepníkov tak, aby vždy iná strana rastliny čelila oknu. Tento krok vykonávajte najmenej raz za týždeň.
8. Zbavte ich prachu
Prach, ktorý sa počas celého roka usádza na listoch rastlín, čiastočne zabraňuje prenikaniu slnečného svetla na ich povrch, a tak by ste ho mali pravidelne utierať. Rastliny s drobnými listami zas často sprchujte.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.