Ľudia, ktorí prekonali COVID-19, si musia dávať pozor na tieto neurologické následky
Prekonanie infekcie novým koronavírusom môže mať za následok dlhodobé problémy v oblasti mozgu.
Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, sú vystavení zvýšenému riziku vážnych poranení mozgu aj rok po infekcii. Platí to dokonca aj pre tých, ktorí nemali vážny priebeh ochorenia. Mŕtvice, záchvaty, problémy s pamäťou a pohybové poruchy patria medzi problémy, ktoré utrpeli pacienti po chytení vírusu.
Tí, ktorí sa infikovali COVID-19 majú o 7 percent väčšie riziko neurologických následkov v porovnaní s tými, ktorí sa vírusom nenakazili. Tieto desivé choroby sa pritom neobmedzujú len na tých, ktorí boli hospitalizovaní s Covidom. Výskum publikovaný v časopise Nature Medicine zistil, že poruchy mozgu boli bežné aj u zdravých, mladých ľudí a tých, ktorí mali len mierny priebeh COVID-19.
"Výsledky ukazujú ničivé dlhodobé účinky Covid-19," uviedol vo vyhlásení hlavný autor štúdie Ziyad Al-Aly z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity. "Nezáleží na tom, či ste mladý alebo starý, žena alebo muž alebo aká je vaša rasa. Nezáleží na tom, či ste fajčili alebo nie, alebo či ste mali iné nezdravé návyky či stravu," povedal Al-Aly.
V rámci štúdie odborníci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity študovali lekárske záznamy viac ako 150 000 ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na Covid. Porovnali tieto záznamy s 5,6 miliónmi pacientov, ktorí v rovnakom časovom období nemali Covid. Výsledky tiež porovnali s ďalšou skupinou 5,8 milióna ľudí z obdobia tesne pred šírením koronavírusu po celom svete.
Výskum ukázal, že ľudia, ktorí mali Covid-19, mali o 80 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť epilepsiou alebo záchvatmi, ako ľudia, ktorí sa vírusom nenakazili. Ľudia infikovaní vírusom majú tiež o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú ischemickú cievnu mozgovú príhodu, ktorá je spôsobená krvnými zrazeninami, v porovnaní so skupinou, ktorá nebola nikdy infikovaná.
Ľudia infikovaní vírusom mali o 43 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku porúch duševného zdravia, ako je úzkosť alebo depresia. Tí, ktorí mali Covid, mali o 35 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať mierne až silné bolesti hlavy a o 22 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinú poruchy sluchu, ako je tinitus alebo zvonenie v ušiach.
Predchádzajúci výskum toho, ako Covid ovplyvňuje mozog, sa vo veľkej miere zameral na hospitalizovaných pacientov, zatiaľ čo štúdia Al-Alyho zahŕňala hospitalizovaných aj nehospitalizovaných pacientov.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.