• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.3.2025Meniny má Lubica
Bratislava

Konečné výsledky volieb v Taliansku potvrdili jasnú väčšinu pre pravicu

  • 14:05 27.09.2022
  • Rím
Konečné výsledky volieb v Taliansku potvrdili jasnú väčšinu pre pravicu

Krajne pravicová strana Bratia Talianska (FdI) získala predčasných parlamentných voľbách 26 percent hlasov voličov a ňou vedená centristicko-pravicová koalícia bude mať v parlamente jasnú väčšinu. Vyplýva to z konečných výsledkov nedeľňajšieho hlasovania, ktoré v utorok zverejnilo talianske ministerstvo vnútra.

Správu o tom agentúra TASR prevzala z agentúry AFP.

Strana Liga vedená Matteom Salvinim (LSP), ktorá je známa svojou antiimigračnou politikou a je blízkym spojencom FdI a jej líderky Giogie Meloniovej, získala vo voľbách do dolnej komory parlamentu 8,8 percenta hlasov.

Pravicová strana Vpred Taliansko (FI) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho si svojimi volebnými výsledkami v snemovni zabezpečila 8,1 percenta mandátov.

Spolu s menšou stranou, ktorá reprezentuje menej ako jedno percento hlasov, si táto pravicová koalícia v dolnej komore parlamentu zaistila 43,8 percenta hlasov.

S hlasmi Talianov v zahraničí a v dvoch nezávislých regiónoch má koalícia napokon jasnú väčšinu: v podobe 237 mandátov v 400-člennej snemovni a 115 kresiel v 200-člennej hornej komore, Senáte.

Hlavný súper centristicko-pravicovej koalície, stredoľavá Demokratická strana (PD), získala podporu 19 percent voličov a spolu so svojimi menšími ekologickými ľavicovými spojencami bude mať v snemovni 84 poslancov a 44 senátorov.

Hnutie piatich hviezd (M5S) získalo 15,4 percenta hlasov a do dolnej snemovne tak deleguje 52 svojich zástupcov a v hornej komore jej pripadlo 28 mandátov.

Centristická aliancia Akcia (AZ) na základe zisku 7,8 percenta hlasov obsadí v dolnej komore 21 kresiel a v Senáte bude mať deväť zástupcov.

Zvyšné mandáty pripadnú menším stranám, spresnila AFP.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Blanár: Na podnikateľskej misii v Indii je rekordný počet subjektov zo Slovenska

Blanár: Na podnikateľskej misii v Indii je rekordný počet subjektov zo Slovenska

DNES - 9:30Zahraničné

Na podnikateľskej misii v Indii sa tento rok zúčastňuje rekordný počet subjektov zo Slovenska.

Pre sériu vrážd vyhlásili v Lime mimoriadny stav

Pre sériu vrážd vyhlásili v Lime mimoriadny stav

DNES - 8:43Zahraničné

V nedeľu večer vyhlásila peruánska vláda v hlavnom meste Lima mimoriadny stav v súvislosti s vlnou vrážd spojených s vydieraním. Podľa miestnych médií ich v krajine od januára zaznamenali viac ako 400.

Gruško: Rusko chce záruky: neutralitu Ukrajiny a odmietnutie jej členstva v NATO

Gruško: Rusko chce záruky: neutralitu Ukrajiny a odmietnutie jej členstva v NATO

DNES - 7:13Zahraničné

Rusko bude v rámci mierového riešenia konfliktu na Ukrajine požadovať, aby akákoľvek dohoda obsahovala "železobetónové" bezpečnostné záruky vrátane neutrálneho štatútu Ukrajiny, vyhlásil Alexandr Gruško.

Medvedev varuje pred vojnou, ak budú na Ukrajinu vyslané mierové jednotky NATO

Medvedev varuje pred vojnou, ak budú na Ukrajinu vyslané mierové jednotky NATO

DNES - 6:26Zahraničné

Bývalý ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev varoval, že vyslanie mierových síl NATO na Ukrajinu by mohlo viesť k vojne s Ruskom.

Výčiny počasia a lesné požiare si v USA vyžiadali najmenej 37 obetí

Výčiny počasia a lesné požiare si v USA vyžiadali najmenej 37 obetí

DNES - 6:10Zahraničné

Tornáda, lesné požiare a prachové búrky, ktorý v uplynulých dňoch zasiahli viaceré štáty USA, si vyžiadali najmenej 37 obetí na životoch a desiatky zranených.