Táto infekcia zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby o 80 percent

Starší ľudia by mali byť na pozore.
Starší ľudia, ktorí boli infikovaní COVID-19, vykazujú podstatne vyššie riziko, že sa u nich do roka rozvinie Alzheimerova choroba. Podľa štúdie s viac ako 6 miliónmi pacientov vo veku 65 rokov a starších je riziko Alzheimerovej choroby u pacientov po covide väčšie až o 50 % až 80 %.
Vo výskume zverejnenom v časopise Journal of Alzheimer’s Disease výskumníci uvádzajú, že starší ľudia, ktorí sa nakazili COVID-19, boli náchylnejší na rozvoj Alzheimerovej choroby v nasledujúcom roku po diagnóze covidu. A najvyššie riziko bolo pozorované u žien vo veku 85 a viac rokov.
Zistenia ukázali, že riziko vzniku Alzheimerovej choroby u starších ľudí sa v priebehu jedného roka po infekcii COVID takmer zdvojnásobilo. Vedci tvrdia, že nie je jasné, či COVID-19 spúšťa nový vývoj Alzheimerovej choroby alebo urýchľuje jej vznik.
„Faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri rozvoji Alzheimerovej choroby, nie sú dostatočne pochopené, ale dve časti, ktoré sa považujú za dôležité, sú predchádzajúce infekcie, najmä vírusové infekcie a zápal,“ povedala Pamela Davis z lekárskej fakulty Case Western Reserve University v Clevelande „Keďže infekcia SARS-CoV2 bola spojená s abnormalitami centrálneho nervového systému vrátane zápalu, chceli sme otestovať, či aj z krátkodobého hľadiska môže COVID viesť k zvýšeným diagnózam,“ povedala.
Výskumný tím analyzoval anonymné elektronické zdravotné záznamy 6,2 milióna dospelých vo veku 65 rokov a starších v Spojených štátoch, ktorí boli liečení od februára 2020 do mája 2021 a nemali žiadnu predchádzajúcu diagnózu Alzheimerovej choroby.
Potom rozdelili túto populáciu na dve skupiny: jednu zloženú z ľudí, ktorí sa nakazili COVID-19 počas tohto obdobia, a druhú s ľuďmi, ktorí nemali žiadne zdokumentované prípady COVID-19. Viac ako 400 000 ľudí bolo zaradených do študijnej skupiny COVID, zatiaľ čo 5,8 milióna bolo v neinfikovanej skupine.
„Ak sa tento nárast nových diagnóz Alzheimerovej choroby udrží, vlna pacientov s ochorením, ktoré sa momentálne nelieči, bude značná a mohla by ešte viac zaťažiť naše zdroje. Je dôležité pokračovať v monitorovaní vplyvu tejto choroby na budúce postihnutie,“ povedal Davis.
Tím vedcov plánuje pokračovať v štúdiu účinkov COVID-19 na Alzheimerovu chorobu a iné neurodegeneratívne poruchy – najmä ktoré subpopulácie môžu byť zraniteľnejšie – a potenciál opätovne použiť staršie schválené lieky na liečbu dlhodobých účinkov COVID.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.