Hurikán Ian zasiahol juhovýchod Spojených štátov, na Floride hlásia najmenej 25 obetí
- 21:19 30.09.2022
- Columbia/Jacksonville

Hurikán Ian sa v piatok presunul z Floridy nad územie Južnej Karolíny. TASR správu prevzala z webových stránok staníc CNN a NBC News.
Hurikán zasiahol Južnú Karolínu v okolí mesta Georgetown a vietor dosahoval v nárazoch rýchlosť viac než 136 kilometrov za hodinu. Guvernéri Južnej a Severnej Karolíny, Georgie a Virginei vyhlásili mimoriadny stav.
Vyčíňanie hurikánu na Floride si od stredy vyžiadalo najmenej 25 obetí. Ian takisto zničil množstvo budov na pobreží a rozsiahle územie zaplavili povodne. Záchranné zložky absolvovali stovky výjazdov k obyvateľom uviaznutým v domoch či na strechách.
Ian zasiahol Floridu s takou intenzitou, že prezident USA Joe Biden povedal, že to môže byť najviac smrtiaci hurikán v dejinách tohto štátu.

Zelenskyj: Putin klame, keď hovorí, že prímerie je príliš zložité
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyhlásil, že cesta k mieru sa musí bezpodmienečne začať.

Zdravotný brat vraždil pacientov, aby mal menej práce
Zdravotný brat, ktorý čelí obvineniam z viacerých vrážd a pokusov o vraždu na klinike paliatívnej starostlivosti v Nemecku s cieľom, aby si "uľahčil prácu", má zrejme na svedomí ďalšie zločiny.

Trump bol pri sľuboch ukončiť vojnu na Ukrajine do 24 hodín "trochu sarkastický"
Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že bol "trochu sarkastický", keď ešte počas predvolebnej kampane opakovane tvrdil, že bude mať rusko-ukrajinskú vojnu vyriešenú do 24 hodín.

Odvolací súd zrušil blokovanie Trumpových nariadení týkajúcich sa rovnosti
Odvolací súd v piatok zrušil blokovanie dekrétov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorých cieľom je ukončiť vládnu podporu programov rozmanitosti, rovnosti a inklúzie.

Starmer: Putin to s prímerím na Ukrajine nemyslí vážne
Britský premiér Keir Starmer v piatok obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že neberie vážne snahy USA o zabezpečenie prímeria vo vojne na Ukrajine.