Takmer polovica vysokoškolákov denného štúdia pracuje
- 6:00 27.10.2013
- BRATISLAVA
Pre vysokoškolákov denného štúdia je najrozšírenejším zdrojom financií príspevok od rodičov, resp. od partnera.
Také sú predbežné výsledky prieskumu, v ktorom zisťujú sociálne a ekonomické podmienky života študentov verejných vysokých škôl na Slovensku, informuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Prieskum prebieha v rámci medzinárodného projektu EUROSTUDENT.
Študenti bývajú zväčša s inými osobami
Výskum sa zameriaval na študentov verejných vysokých škôl denného aj externého štúdia. Dve tretiny respondentov tvorili študenti bakalárskeho štúdia a viac ako polovica z celkového počtu respondentov boli ženy. V prieskume boli najviac zastúpení študenti spoločenských vied, podnikania a práva, najmenšiu účasť mali študenti poľnohospodárstva a veterinárstva.
Prieskum sa zameriaval i na ubytovanie študentov. Približne štyria z desiatich študentov vysokých škôl na Slovensku, konkrétne 38,5 %, bývajú s rodičmi alebo inými príbuznými. Ďalších takmer 46 % vysokoškolákov býva s inými osobami. Samostatné bývanie má 3,4 % študentov.
Štyria z desiatich študentov denného štúdia uviedli, že majú počas semestra platenú prácu. Približne jedna pätina pracovala počas celého semestra a jedna pätina mala príležitostnú prácu. Grant alebo štipendium dostávala necelá pätina vysokoškolákov denného štúdia, študentskú pôžičku poberalo necelé percento z nich.
Väčšina externých študentov pracuje
Pre študentov externého štúdia bol najrozšírenejším zdrojom financií zárobok z práce alebo brigády, pričom počas celého semestra z nich pracovalo 73,9 %, príležitostnú prácu malo 8,9 % a 17,2 % z nich nepracovalo.
Pri študentoch bývajúcich u rodičov bola stredná hodnota zárobku 309,6 eura, u bývajúcich na internáte, v podnájme alebo vo vlastnom byte 500 eur. Študentskú pôžičku poberali študenti externého štúdia len veľmi výnimočne, a to v 1,4 %.
Projekt EUROSTUDENT naďalej pokračuje, pričom Ústav informácií a prognóz školstva vypracuje začiatkom budúceho roka národnú správu. Výsledky prieskumu využijú medzinárodné organizácie ako OECD, Európska komisia či pracovná skupina Bolonského procesu pre sociálnu dimenziu a mobilitu, ako aj samotné krajiny. Tieto výsledky budú zdrojom informácií, na ktoré treba prihliadať pri nastavovaní opatrení vo vzťahu k vysokoškolákom, dopĺňa Kaliňák.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.
Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar
Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.
Fico by mal vymáhať náhradu škody od Ruska, tvrdí strana Za ľudí
Zastavením dodávok plynu Gazprom hrubo porušil platnú zmluvu so Slovenskom, tvrdí strana Za ľudí.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".