USA, Japonsko a Južná Kórea odsúdili test severokórejskej rakety
- 11:27 04.10.2022
- Washington

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken telefonoval so svojimi rezortnými kolegami z Japonska a Južnej Kórey a spoločne "dôrazne odsúdili" odpálenie severokórejskej balistickej strely, ktorá preletela ponad Japonsko. Oznámil to v utorok hovorca amerického Štátneho departmentu Ned Price. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Trojica ministrov tiež odsúdila aj to, že Severná Kórea ignoruje niekoľko rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, čo „výrazným spôsobom destabilizuje región,“ uviedol Price.
Blinken zdôraznil, že záväzok Spojených štátov týkajúci sa obrany Južnej Kórey a Japonska je aj naďalej „úplný“, a znovu potvrdil dôležitosť blízkej trojstrannej spolupráce, ktorá má prispieť k tomu, aby bola „Severná Kórea braná na zodpovednosť za svoje neakceptovateľné správanie“, uvádza sa vo vyhlásení amerického rezortu diplomacie.
Odpálenie balistickej strely z KĽDR, ktorá prvýkrát po takmer piatich rokoch preletela ponad Japonsko, v utorok odsúdila i Európska únia.
Test severokórejskej balistickej strely v utorok v Japonsku aktivoval systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert. Japonský premiér Fumio Kišida jej odpálenie označil za „obludné“. Išlo dovedna o siedmy prípad odpálenia severokórejskej rakety ponad Japonsko. Naposledy sa tak stalo v roku 2017.

Trump bol pri sľuboch ukončiť vojnu na Ukrajine do 24 hodín "trochu sarkastický"
Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že bol "trochu sarkastický", keď ešte počas predvolebnej kampane opakovane tvrdil, že bude mať rusko-ukrajinskú vojnu vyriešenú do 24 hodín.

Odvolací súd zrušil blokovanie Trumpových nariadení týkajúcich sa rovnosti
Odvolací súd v piatok zrušil blokovanie dekrétov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorých cieľom je ukončiť vládnu podporu programov rozmanitosti, rovnosti a inklúzie.

Starmer: Putin to s prímerím na Ukrajine nemyslí vážne
Britský premiér Keir Starmer v piatok obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že neberie vážne snahy USA o zabezpečenie prímeria vo vojne na Ukrajine.

Putin reagoval na Trumpovu výzvu: Vojakom odkázal, aby sa vzdali
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyzval ukrajinské jednotky bojujúce v ruskej Kurskej oblasti, aby sa vzdali.

Zelenskyj: Putin kladie neakceptovateľné podmienky a sabotuje diplomaciu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok obvinil šéfa Kremľa Vladimira Putina zo sabotovania diplomacie v súvislosti s reakciou ruského prezidenta na návrh 30-dňového prímeria na Ukrajine.