• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Na spoločný štát s Čechmi myslel Masaryk už pred vojnou

  • 10:16 28.10.2013
  • BRATISLAVA
Na spoločný štát s Čechmi myslel Masaryk už pred vojnou

K vytvoreniu prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov prispela medzinárodná aj vnútorná situácia v Rakúsko-Uhorsku, ale aj politické elity, ako Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik.

Masarykovi vozili čerstvé noviny na zámok lietadlomV piatok 28. októbra si občania Slovenskej i Českej republiky pripomínajú 95. výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov pod názvom Československá republika (ČSR). V Českej republike je tento deň štátnym sviatkom, na Slovensku nie.

Myšlienka vytvorenia ČSR sa mohla premeniť na konkrétny politický program predovšetkým vďaka medzinárodnej i vnútornej situácii v Rakúsko-Uhorsku na začiatku minulého storočia.

Program česko-slovenskej štátnosti vypracoval už na začiatku 1. svetovej vojny Tomáš G. Masaryk. Myšlienku prezentoval v zahraničí prostredníctvom Československej národnej rady, ktorú založili vo februári 1916 v Paríži spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom a Eduardom Benešom.

Rada sa stala vrcholným orgánom česko-slovenského zahraničného odboja. Jej prostredníctvom i pôsobením česko-slovenských zahraničných légií, ktoré mali takmer stotisícové vojsko a bojovali na strane Dohody, sa podarilo získať pre myšlienku vzniku nového štátu podporu dohodových mocností.

Pittsburská dohoda v zámorí uspela

Českí poslanci v ríšskom sneme už na prvom vojnovom zasadnutí v máji 1917 vyhlásili požiadavku obnovenia českej štátnosti a spojenia českých krajín a Slovenska. Slováci sa pre tento program rozhodli definitívne po porade vedenia Slovenskej národnej strany (SNS) v Turčianskom sv. Martine dňa 24. mája 1918.

Program česko-slovenskej štátnosti získal podporu i v USA. 30. mája 1918 podpísali predstavitelia českých a slovenských organizácií v USA s T. G. Masarykom Pittsburskú dohodu, ktorá schvaľovala spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte.

Dňa 3. septembra 1918 uznala vláda USA Československú národnú radu za československú vládu de facto a pripojila sa tak k predchádzajúcemu francúzskemu (29. júna 1918) a britskému (9. augusta 1918) diplomatickému uznaniu.

Takto potom 18. októbra 1918 podpísali vo Washingtone predstavitelia Československej národnej rady Tomáš G. Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Eduard Beneš Deklaráciu nezávislosti Československa, tzv. Washingtonskú deklaráciu, ktorá je základným dokumentom vzniku Československa.

Bola v nej vyhlásená československá samostatnosť a republikánska forma nového štátu a ďalšie zásady jeho demokratického usporiadania. Masaryk dokument oficiálne odovzdal americkej vláde.

Video: Unikátne zábery prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka

 

 

Boj vyvrcholil koncom októbra

Boj za spoločný štát Čechov a Slovákov vyvrcholil po vyhlásení kapitulácie Rakúska-Uhorska 28. októbra 1918 spontánnymi masovými demonštráciami pražského obyvateľstva. Revolučný Národný výbor v Prahe prevzal moc a schválil zákon o vytvorení Československej republiky (ČSR).

Za Slovákov ho podpísal Vavro Šrobár. 30. októbra 1918 vznikla na zhromaždení v Turčianskom sv. Martine Slovenská národná rada, ktorá sa prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu - Československej republike. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom.

Martinská deklarácia bola vyvrcholením slovenských národno-emancipačných snáh, prihlásila sa k idei československej jednoty, pričom bol termín československý národ vnímaný ako výraz vyššej nadnárodnoštátnej jednoty. Podpísali ju tajomník rady Karol A. Medvecký a predseda rady Matúš Dula.

Československá republika vznikla ako súčasť versaillského mierového systému a jej medzinárodná existencia a hranice boli potvrdené sústavou mierových zmlúv (Versaillská, Saintgermainská a Trianonská) v rokoch 1919 až 1920. Týmito zmluvami sa územie Slovenska po prvý raz právne vyčlenilo ako samostatný administratívny celok. Stabilita republiky úzko súvisela so stabilitou medzinárodnej situácie.

​Keď sa dohodový francúzsko-britský blok začal oslabovať, Československo sa snažilo upevniť svoju bezpečnosť spoluprácou v strednej Európe a neskôr pokusom o vytvorenie systému kolektívnej bezpečnosti.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zásah HZS: Pri Malom Rozsutci spadla turistka

Zásah HZS: Pri Malom Rozsutci spadla turistka

DNES - 10:08Domáce

Devätnásťročnej žene pomáhali horskí záchranári.

Psychiater: E-cigarety by mali byť na predpis

Psychiater: E-cigarety by mali byť na predpis

DNES - 9:12Domáce

Nikotínová závislosť môže vznikať extrémne rýchlo.

Vážna nehoda paralyzovala dopravu: Kamión vyletel mimo vozovky

Vážna nehoda paralyzovala dopravu: Kamión vyletel mimo vozovky

DNES - 9:06Domáce

Na frekventovanej ceste došlo k nehode kamiónu.

Prezident udelil štátne vyznamenania 18 osobnostiam

Prezident udelil štátne vyznamenania 18 osobnostiam

DNES - 6:07Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini ocenil v sobotu 18 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, deväť z nich in memoriam.

SHMÚ varuje pred snežením, vetrom i snehovými závejmi

SHMÚ varuje pred snežením, vetrom i snehovými závejmi

VČERA - 19:57Domáce

Vo viacerých krajoch platia výstrahy pred snehovými jazykmi a závejmi.