• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
Bratislava

Otrava hubami môže zapríčiniť aj trvalé poškodenie orgánov

  • 21:56 06.10.2022
  • Košice
Otrava hubami môže zapríčiniť aj trvalé poškodenie orgánov

Otrava hubami môže zapríčiniť trvalé poškodenie orgánov, v najhoršom prípade aj smrť.

Upozorňuje na to lekár Internej kliniky Nemocnice Agel Košice-Šaca Martin Vrško. Otrava hubami môže mať rôzne prejavy v rôznej časovej nadväznosti na ich konzumáciu. Za jednu z najdôležitejších zásad preto považuje konať čo najrýchlejšie a pri akýchkoľvek ťažkostiach po konzumácii húb radšej čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Otravy jedovatými hubami si vždy vyžadujú hospitalizáciu. Najväčším nedostatkom podľa jeho slov je, že na žiadnu z nich neexistuje protijed. „Máme postupy a lieky, ktorými dokážeme priebeh otravy zmierniť, nevieme mu však úplne zabrániť,“ povedal s tým, že otrava hubami je najnebezpečnejšia najmä pre deti, ale aj pre starších ľudí či ľudí s ochorením pečene alebo obličiek.

Jednu z najzávažnejších otráv spôsobuje smrteľne jedovatá muchotrávka zelená, ktorá svojím vzhľadom pripomína iné jedlé huby - bedľu alebo plávku. Otrava ňou sa začína prejavovať po šiestich až 24 hodinách po požití pocitom nevoľnosti, prudkým zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dôsledkom je ťažká dehydratácia. „Postihnutý človek prestane močiť, ťažkosti sa za jeden až dva dni môžu zmierniť, ide však len o prechodné zlepšenie a na štvrtý až piaty deň dochádza k rozvoju kómy, zlyhaniu pečene a obličiek,“ spresnil s tým, že môže dôjsť k ich trvalému poškodeniu. Tento typ otravy však môže byť aj smrteľný, čo sa podľa Vrška stáva priemerne v 40 až 50 percentách prípadov.

Do dvoch hodín sa objavujú príznaky po konzumácii napríklad muchotrávky červenej alebo tigrovanej. Ide hlavne o suchosť v ústach, červeň v tvári, búšenie srdca, pocit tepla, stavy dezorientácie a nepokoj. Otrava vláknicami sa prejavuje slinením, slzením a zvracaním a otrava hnojníkom zas môže pripomínať pocit opitosti.

Problém môžu spôsobiť aj jedlé huby, ako pečiarky, plávky a rýdziky, ktoré nesprávnym skladovaním nahnijú. Otráviť organizmus tiež možno ich nedostatočnou tepelnou úpravou. Príznaky nastupujú do dvoch až štyroch hodín po konzumácii, formou zvracania, bolestí brucha a hnačky. Väčšinou spontánne ustúpia do dvoch dní. Dôležitý je pri nich dostatočný príjem tekutín a diéta.

Vrško zdôraznil, že je veľmi podstatné snažiť sa zistiť, o akú hubu išlo, čím sa zvýši šanca na vyliečenie a eliminujú sa možné následky. „Ideálne je, keď pacient presne opíše, ako huba vyzerala, prinesie so sebou do nemocnice zvyšky jedla s obsahom požitej huby, prípadne pristupujeme k vyšetreniu zvratkov alebo moču,“ dodal.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzinárodný rýchlik zrazil osobu v koľajisku

Medzinárodný rýchlik zrazil osobu v koľajisku

VČERA - 17:52Domáce

ZSSK hlási mimoriadnu udalosť na trati.

Hrozivá nehoda: Auto zachytilo chodca priamo na priechode

Hrozivá nehoda: Auto zachytilo chodca priamo na priechode

VČERA - 17:27Domáce

Chodec po zrážke s autom skončil v nemocnici.

Slovenské poľnohospodárske múzeum ožije včelárskymi slávnosťami

Slovenské poľnohospodárske múzeum ožije včelárskymi slávnosťami

VČERA - 16:53Domáce

Novinkou bude medobranie a možnosť vyskúšať si ho na vlastnej koži.

Krojovaní návštevníci budú mať v nedeľu bezplatný vstup na Trenčiansky hrad

Krojovaní návštevníci budú mať v nedeľu bezplatný vstup na Trenčiansky hrad

VČERA - 16:07Domáce

Veľkonočná nedeľa bude na Trenčianskom hrade v znamení oslavy jari a ľudových tradícií.

Sudca prepustil Daniela Bombica na slobodu

Sudca prepustil Daniela Bombica na slobodu

VČERA - 16:05Domáce

Daniel Bombic obvinený z extrémizmu bol prepustený na slobodu.