Desiatky detí zomreli po užití sirupu na horúčku, úrady vyšetrujú množstvo prípadov zlyhania obličiek
- 11:27 19.10.2022
- Jakarta

Úrady vyšetrujú úmrtia detí s akútnym poškodením obličiek.
Takmer 100 detí už tento rok zomrelo v Indonézii v dôsledku akútneho poškodenia obličiek. K náhlemu zvýšeniu počtu takýchto úmrtí pritom prichádza v období, keď v africkej Gambii vyšetrujú úmrtia 70 detí s akútnym poškodením obličiek, súvisiacim s užitím sirupu na horúčku. TASR o tom informuje na základe stredajšej správy agentúry Reuters.
Úrady v Gambii v súčasnosti vyšetrujú úmrtia 70 detí v súvislosti s užitím paracetamolového sirupu určeného na liečbu horúčky, ktorý obsahoval nadmerné množstvo dietylénglykolu a etylénglykolu.
Predstavitelia indonézskeho úradu pre lieky a potraviny uviedli, že sirupy prešetrované v Gambii nie sú dostupné v Indonézii a látky, ktoré tieto sirupy obsahovali, sú zakázané vo všetkých liečebných sirupoch predávaných v tejto juhovýchodoázijskej ostrovnej krajine.
„V rámci preventívnych opatrení požiadalo ministerstvo všetkých zdravotníckych pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach, aby dočasne nepredpisovali alebo neposkytovali tekuté alebo sirupové liečivá, kým neukončíme náš výskum a vyšetrovanie,“ uviedol hovorca indonézskeho ministerstva zdravotníctva.
Do 18. októbra evidovali indonézske úrady 206 prípadov akútneho poškodenia obličiek u detí, z ktorých 99 sa skončilo smrťou. Podľa hovorcu rezortu zdravotníctva bolo 65 percent zaznamenaných prípadov liečených v Jakarte.
Indonézske ministerstvo zdravotnícka tiež zaobstaralo špeciálne lieky na liečbu akútneho poškodenia obličiek, kým prebieha vyšetrovanie úmrtí.
Indonézia stanovila tím expertov, ktorý sa vyšetrovaním bude zaoberať, zložený z miestnych zdravotníkov a pediatrov, ako aj z predstaviteľov Svetového zdravotníckeho úradu (WHO). Prípad bude tento tím konzultovať aj s expertami WHO, vyšetrujúcimi úmrtia detí v Gambii.
V liste z 18. októbra, do ktorého nahliadol Reuters, požiadalo ministerstvo nemocnice, aby od rodín zosnulých detí vyzbierali všetky lieky podávané deťom s akútnym poškodením obličiek. Liečivá budú následne podrobené toxikologickým testom.

Scholz: Prímerie na Ukrajine musí viesť k procesu na dosiahnutie trvalej dohody
Akékoľvek prímerie vo vojne na Ukrajine musí byť súčasťou procesu, ktorý povedie k "trvalej dohode", vyhlásil v stredu nemecký kancelár Olaf Scholz.

Zelenskyj: Vývoj vojny závisí od Ruska a jeho rozhodnutia akceptovať prímerie
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu zdôraznil, že nasledujúci vývoj konfliktu na Ukrajine závisí od Ruska.

Lavrov považuje nasadenie jednotiek NATO na Ukrajine za hrozbu pre Rusko
Prípadné nasadenie vojakov z krajín NATO pod akoukoľvek vlajkou a v akejkoľvek forme na ukrajinskom území by predstavovalo pre Rusko hrozbu, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Do súboja o prezidentské kreslo v Rumunsku vstúpil expremiér Ponta
Bývalý rumunský premiér Victor Ponta v stredu odovzdal podpisy potrebné na kandidatúru do prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v máji.

Európska krajina zablokovala TikTok
Internetoví provideri majú od štvrtka zablokovať sieť TikTok.