Aj váš kašeľ sa v noci zhoršuje? 5 vecí, ktoré treba spraviť, aby to tak nebolo

Nočný kašeľ je nepríjemný nielen preto, že trápi pľúca a horné dýchacie cesty, ale tiež nám nedá spať. Zistite, ako si s ním poradiť.
Spánok je jedným z najdôležitejších liekov na chrípku a prechladnutie. Ako si ho ale dopriať, keď vás noc čo noc budí neutíchajúci kašeľ? Jeho intenzita je pritom najvyššia práve keď si ľahneme do postele, s čím si však dnes už vieme poradiť.
Prečo sa kašeľ v noci zhoršuje
Kašeľ zvykne v noci trápiť aj tých, ktorí ho pri liečbe infekčných ochorení počas dňa už nepociťujú. Môže za to hlien, ktorý sa pri polohe ležmo presúva z nosa do nižších častí dýchacích ciest po zadnej strane hrdla. Cez deň tento problém nemáme, keďže hlien vylučujeme z nosa von.
Existuje niekoľko spôsobov, ako si počas ťažkých nocí aspoň čiastočne uľaviť. Ak ste fajčiar, v prvom rade zvážte prestávku aspoň kým sa nevyliečite, čo vám okamžite poskytne vyšší komfort počas dňa aj noci. Okrem toho vyskúšajte tieto tipy:
-
Vyvýšte si hlavu
Keďže nočný kašeľ najčastejšie súvisí so stekaním hlienu po zadnej časti hrdla, situáciu zlepší vyššia podložka pod hlavou. Okrem toho by ste spánok na chrbte mali vymeniť za spánok na boku.
-
Čaj s medom
Recepty starých materí sú pri liečbe častých a menej závažných ochorení obvykle tie najúčinnejšie. Predtým, ako investujete do sirupu proti kašľu, vyskúšajte osvedčený čaj alebo teplú polievku. Zohriate tekutiny totiž uvoľňujú hlieny a zápal v hrdle. Na druhu čaju až tak nezáleží, podstatné je, aby bol teplý, ale nie horúci – vtedy by totiž mohol ešte viac podráždiť hrdlo.
Do čaju si nezabudnite pridať lyžičku medu. Med je totiž vďaka svojim antibakteriálnym účinkom jedným z najlepších liekov na zapálené hrdlo. Hodí sa aj na liečbu vírusových infekcií. Podľa niektorých výskumov je dokonca efektívnejší ako voľne dostupné lieky na kašeľ.
-
Para a vlhkosť
Suchý vzduch dráždi už aj tak podráždené dutiny, ktoré sa vám poďakujú, ak im pred spaním doprajete vlhkosť z horúcej sprchy alebo kúpeľa. Ak môžete, v domácnosti využite zvlhčovač vzduchu.
-
Voľne predajné lieky
Pri zápale dýchacích ciest máte na výber dva druhy liekov bez predpisu: Tie na vykašliavanie alebo tie na zmiernenie kašľa. Druhá voľba vám síce pomôže pri neutíchajúcom nočnom kašli, no s vysokou pravdepodobnosťou zároveň predĺži vašu liečbu, preto lieky na potlačenie kašľa užívajte len v nevyhnutných prípadoch.
-
Antibiotiká
Jedným z dôvodov kašľa môže byť zápal prinosových dutín, s ktorým vám najlepšie a najrýchlejšie pomôžu antibiotiká. Tie však získate jedine na predpis od lekára.
Kedy zájsť za odborníkom
Kašeľ, ktorý sprevádza chrípku alebo prechladnutie, obvykle trvá 7 až 10 dní. Ak príznaky vášho ochorenia trvajú dlhšie alebo sa zhoršujú, zvážte návštevu odborníka.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.