Čo sa v skutočnosti deje po stlačení tlačidla „Nie som robot“?
- 7:31 25.10.2022
- Bratislava
Potvrdenie toho, že ste ľudská bytosť, v realite nezodpovedá len jednému kliku na prázdnu kolónku. Proces, ktorý tým spustíte, vás možno zaskočí.
Niektoré webové stránky pri návšteve od hosťa vyžadujú, aby klikol na políčko s popisom „Nie som robot“. Bežnému človeku sa takéto prehlásenie môže zdať zbytočné, pretože na prvý pohľad nijako nerieši otázku, či sa na druhej strane skutočne nachádza živá bytosť.
Väčšina z nás považuje požiadavku o potvrdení, že nie sme roboti, za nevyhnutné bezpečnostné opatrenie. Stretnúť sa môžeme aj s potvrdením vo forme puzzle, pri ktorom treba na obrázku nájsť všetky štvorce so zobrazením semaforu a podobne. Nevinne vyzerajúca hra má v skutočnosti výrazne odlišný účel ako si väčšinou myslíme.
Ako v britskej kvízovej relácii QI ešte v roku 2020 vysvetlila moderátorka Sandra Birgitte Toksvigová, kliknutím na políčko sa spúšťa proces na pozadí. „Hlavným cieľom nie je zaškrtnutie kolónky. Reálne sa analyzuje vaše správanie ešte predtým, ako ste ju zaškrtli.“
Toksvigová nechcela pred divákmi prezradiť všetky detaily, ktoré by následne mohli byť zneužité. „Ale vo všeobecnosti platí, že po kliknutí na políčko webová stránka skontroluje históriu vášho prehliadača.“
Ak ste si napríklad pred návštevou webstránky prezerali videá s mačkami, facebookový profil známej herečky alebo ste kontrolovali mailovú schránku, server na opačnom konci to vyhodnotí ako ľudské správanie.
Po potvrdení toho, že nie ste robot, môže stránka tiež analyzovať spôsob, akým pohybujete kurzorom po obrazovke.
„Kliknutím na políčko 'Nie som robot' vlastne povoľujete stránke pozrieť sa na údaje o vás a zhodnotiť ich. Ak si výsledkom nie je istá, požiada vás, aby ste na obrázkoch našli hydranty, ktoré tam vidno len málokedy,“ dodáva Toksvigová.
Zábery z relácie po niekoľkých rokoch obleteli viacero krajín po tom, ako tému spomenuli austrálski rozhlasoví reportéri Fitzy a Wippa. Krátky klip zverejnili aj na TikToku, kde si ho všimla široká verejnosť.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.