• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.3.2025Meniny má Eduard
Bratislava

Povinné očkovanie sa v zariadeniach sociálnych služieb nedodržiava, tvrdí Szalay

  • 17:27 24.10.2022
  • Bratislava
Povinné očkovanie sa v zariadeniach sociálnych služieb nedodržiava, tvrdí Szalay

Na Slovensku platí podľa vyhlášky povinné očkovanie proti chrípke a pneumokokom pre klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Napriek tomu je proti pneumokokom zaočkovaný každý piaty klient a proti chrípke dve tretiny ľudí. Upozornil na to na pondelkovom brífingu lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay.

Klienti sociálnych zariadení sú z viacerých dôvodov zraniteľnejší. V neposlednom rade je preto vo vyhláške stanovené, že všetci klienti týchto zariadení musia byť povinne očkovaní proti chrípke a pneumokokom,“ uviedol Szalay. Upozornil, že v prípade, ak jedno z ochorení dostanú, môže byť pre nich smrteľné. Spresnil, že proti chrípke sa očkuje každý rok a proti pneumokokom každých päť rokov.

Problémom podľa neho je aj to, že sa povinnosť nevymáha pred nástupom do zariadenia. „Klientom sa pri nástupe nedáva podmienka, že umiestnení tu môžete byť až po tom, keď budete zaočkovaní. Hoci by to mohla byť podmienka a vyhli by sme sa situácii, že máme 80 percent nezaočkovaných klientov v ZSS,“ doplnil. Problém tiež vidí aj v tom, že sa v zariadeniach o ľudí nestará jeden všeobecný ošetrujúci lekár, ale klienti majú každý svojho.

Riešenie sa tu ponúka v podobe mobilných očkovacích jednotiek, ktoré, podobne ako pri koronavíruse, prišli do zariadení a za krátky čas preočkovali personál a klientov,“ priblížil Szalay. Podotkol, že to zatiaľ nie je možné, keďže očkovania proti chrípke a pneumokokom sú hradené všeobecnému lekárovi daného pacienta.

Na Slovensku umrie každoročne viac ako 2500 ľudí na následky sezónnych respiračných infekcií, upozornil prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnici Bratislava Štefan Laššán. Ohrození sú najmä ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí. Najčastejšou príčinou baktériových zápalov pľúc sú pneumokoky. „Predovšetkým vírusové nákazy, či už je to chrípka alebo COVID-19, vytvárajú veľmi dobrú pôdu na to, aby súčasne prišla na tento oslabený terén baktériová infekcia,“ spresnil s tým, že najčastejšie je to pneumokok. Podotkol, že kombinácia chrípky alebo koronavírusu s pneumokokom je často smrteľná. „Vieme sa chrániť proti všetkým týmto trom nákazám vďaka očkovaniu,“ doplnil.

Očkovanie pomáha znižovať riziko nákazy. „Čo je oveľa dôležitejšie, aj keď sa nakazím, priebeh ochorenia je pravdepodobne oveľa miernejší. Nedostanem sa do nemocnice, nebudem trpieť ťažkým zápalom pľúc či vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu,“ spresnil Laššán.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karvašová: USA nehľadajú spoluprácu s EÚ, prenechávajú priestor Číne

Karvašová: USA nehľadajú spoluprácu s EÚ, prenechávajú priestor Číne

DNES - 17:06Domáce

Hoci USA považujú Čínu za svojho najväčšieho rivala, paradoxne jej svojimi praktickými politickými a ekonomickými rozhodnutiami ustupujú a prenechávajú jej priestor.

Vo viacerých častiach Bratislavy evidujú komára tigrovaného

Vo viacerých častiach Bratislavy evidujú komára tigrovaného

DNES - 16:30Domáce

Komár tigrovaný môže prenášať 22 rôznych vírusov.

ŠÚKL vysvetlil, prečo nepodá trestné oznámenie na Petra Kotlára

ŠÚKL vysvetlil, prečo nepodá trestné oznámenie na Petra Kotlára

DNES - 15:52Domáce

Vakcíny boli podľa ŠÚKL starostlivo testované a prešli prísnym hodnotením.

Migaľ: Dospeli sme k dohode, ktorá umožní podporovať vládu a pracovať pre ľudí

Migaľ: Dospeli sme k dohode, ktorá umožní podporovať vládu a pracovať pre ľudí

DNES - 15:06Domáce

Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš dospeli po rokovaniach k dohode, ktorá im umožní ďalej podporovať programové vyhlásenie vlády a zároveň udržať dôraz na tom, aby vláda aj parlament pracovali v prvom rade pre ľudí.

VšZP odhalila závažné chyby u poskytovateľov jednodňovej starostlivosti. Prehodnotí s nimi zmluvy

VšZP odhalila závažné chyby u poskytovateľov jednodňovej starostlivosti. Prehodnotí s nimi zmluvy

DNES - 15:05Domáce

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa odhalila v rámci kontroly u zmluvných poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti viaceré závažné nedostatky.