• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.3.2025Meniny má Eduard
Bratislava

Drlička: Manažment SND bol terčom šikany parlamentného výboru

  • 11:41 25.10.2022
  • Bratislava
Drlička: Manažment SND bol terčom šikany parlamentného výboru

Odvolaniu predchádzala politická šikana.

Na utorkovej tlačovej konferencii to v súvislosti so svojím odvolaním uviedol končiaci generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička. Na stretnutí s médiami, na ktorom sa ospravedlnil za svoje výroky o politikoch, mu zároveň deklarovali podporu zamestnanci i jeho spolupracovníci v manažmente, ktorí v prípade Drličkovho odchodu plánujú takisto rezignovať.

Ospravedlňujem sa za to, čo som povedal, súhlasím s tým, že verejný činiteľ takéto výroky vyslovovať nemá,“ uviedol Drlička, ktorý zároveň zdôraznil, že cieľom nebolo štvať ľudí proti politikom. „Žiadnemu politikovi neprajem nič zlé, preto aj spájať moje výroky s tragédiou na Zámockej nie sú na mieste,“ upozornil. Výroky o „politikoch, ktorí nanešťastie ešte dýchajú“, mali podľa jeho slov opísať situáciu súvisiacu s redukciou operného súboru SND v rámci diskusného bloku činovníkov európskych umeleckých scén na tému Kultúra politika. „Bol som v tom, že ide o uzavretú diskusiu, nevedel som že je z toho robený online prenos. To, samozrejme, neospravedlňuje moje slová, no vysvetľuje to kontext, v ktorom som to povedal,“ vyhlásil Drlička, ktorý za svojim slovami vidí aj tlak a doslova šikanu politikov.

Rozpútala sa v súvislosti s témou prepúšťania sólistov operného súboru a situácii, ktorá nastala pri vysvetľovaní tejto témy na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá,“ povedal Drlička. Postup a správanie sa členov parlamentného výboru boli podľa neho neúctivé a vzdialené konštruktívnej odbornej diskusii. Rokovanie podľa Drličku spustilo politickú šikanu. „Prejavovala sa rôznymi formami, od vyjadrení členov výboru, ktorí chceli okamžite moju hlavu, predvolaní a až po kontroly, ktoré nám sem neustále posielali a chceli niečo nájsť,“ zdôraznil.

V prípade svojho konca deklaroval, že ministerke kultúry SR Natálii Milanovej (OĽANO) ponúkol v rámci sankcie za svoje výroky niekoľko možností vrátane možnosti dokončiť mandát do konca sezóny. „Nebolo to prijaté, v pondelok (24. 10.) som sa dozvedel, že som odvolaný k 1. novembru. Verím, že so zložitou situáciou si môj nasledovník poradí,“ povedal Drlička, zdôrazňujúc, že pri riešení problémov a rozbehnutých projektov nesmie dočasné provizórne manažovanie SND trvať dlho. Odchod spolu s ním oznámili aj členovia najužšieho manažmentu.

Za zamestnancov a členov umeleckých zložiek SND vyzval ministerku k späťvzatiu svojho rozhodnutia herec a Tomáš Maštalír. Zdôraznil, že Drličkovým odchodom sa ukončí obrodenie SND, a to z dôvodu „jedného nešťastného vyjadrenia, ktorými je verejný a politický priestor v posledných rokoch preplnený“.

Milanová odvolala Drličku k 1. novembru. Dôvodom boli jeho medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov. Podľa ministerky sú za hranicou slušného správania a kultúrnosti a nezlučiteľné s verejne činnou osobou zodpovednou za svoje výroky. Drlička sa za svoje slová ešte v piatok (21. 10.) ospravedlnil, ministerke zároveň ponúkol rezignáciu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karvašová: USA nehľadajú spoluprácu s EÚ, prenechávajú priestor Číne

Karvašová: USA nehľadajú spoluprácu s EÚ, prenechávajú priestor Číne

DNES - 17:06Domáce

Hoci USA považujú Čínu za svojho najväčšieho rivala, paradoxne jej svojimi praktickými politickými a ekonomickými rozhodnutiami ustupujú a prenechávajú jej priestor.

Vo viacerých častiach Bratislavy evidujú komára tigrovaného

Vo viacerých častiach Bratislavy evidujú komára tigrovaného

DNES - 16:30Domáce

Komár tigrovaný môže prenášať 22 rôznych vírusov.

ŠÚKL vysvetlil, prečo nepodá trestné oznámenie na Petra Kotlára

ŠÚKL vysvetlil, prečo nepodá trestné oznámenie na Petra Kotlára

DNES - 15:52Domáce

Vakcíny boli podľa ŠÚKL starostlivo testované a prešli prísnym hodnotením.

Migaľ: Dospeli sme k dohode, ktorá umožní podporovať vládu a pracovať pre ľudí

Migaľ: Dospeli sme k dohode, ktorá umožní podporovať vládu a pracovať pre ľudí

DNES - 15:06Domáce

Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš dospeli po rokovaniach k dohode, ktorá im umožní ďalej podporovať programové vyhlásenie vlády a zároveň udržať dôraz na tom, aby vláda aj parlament pracovali v prvom rade pre ľudí.

VšZP odhalila závažné chyby u poskytovateľov jednodňovej starostlivosti. Prehodnotí s nimi zmluvy

VšZP odhalila závažné chyby u poskytovateľov jednodňovej starostlivosti. Prehodnotí s nimi zmluvy

DNES - 15:05Domáce

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa odhalila v rámci kontroly u zmluvných poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti viaceré závažné nedostatky.