• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.12.2024Meniny má Adam a Eva
Bratislava

Sudca musí mať etiku v sebe, obhajoval sa Štefan Harabin

  • 7:00 30.10.2013
  • BRATISLAVA
Sudca musí mať etiku v sebe, obhajoval sa Štefan Harabin

Sudca, respektíve už adept na sudcovské povolanie musí mať etiku v sebe, vyhlásil predseda súdnej rady a najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Reagoval tak na kritiku združenia VIA IURIS, podľa ktorého urobila súdna rada krok späť, keď na septembrovom rokovaní rozhodla o vypustení vzdelávania budúcich sudcov o etike.

"Adept na sudcu, ktorý ide do pozície sudcu, musí mať etiku v sebe. Keď ju nemá, nesmie prejsť výberovým konaním. Pretože to je základná predispozícia na výkon funkcie sudcu," oponuje Harabin.

Pripomenul, že ak sa sudca dopúšťa prehreškov, ktoré sú v rozpore so sudcovskými povinnosťami, tak potom nastupuje disciplinárne konanie.

"My potrebujeme sfunkčniť disciplinárny súd, aby bol poriadok v justícii. Alebo urobiť špeciálny disciplinárny súd z emeritných (vyslúžených - pozn. SITA) sudcov a prokurátorov. Pokiaľ toto nebude, nikdy nebude disciplína a poriadok v justícii," tvrdí Harabin.

Harabina názory združenia nezaujímajú

Disciplinárne senáty nie sú funkčné, pretože sa stále nepodarilo zvoliť členov a predsedov senátov, z ktorých sa skladajú senáty pre jednotlivé prípady. Podľa ľudí z prostredia justície nie je medzi sudcami veľký záujem riešiť disciplinárne prípady vlastných kolegov.

VIA IURIS vyzýva Súdnu radu SR, aby vypustenie etického vzdelávania budúcich sudcov prehodnotila. "Justícia na Slovensku aj v tejto oblasti kráča proti trendu vyspelých európskych krajín, kde je vzdelávanie v etike súčasťou budovania dôveryhodného a vzdelaného sudcovského stavu," uviedlo združenie v stanovisku, ktoré poskytla mediálna zástupkyňa VIA IURIS Miriam Kejzlarová.

Predseda súdnej rady tvrdí, že ide o reprezentantov opozičných politických strán. "Toto nie je štátny orgán, ich názory ma vôbec nezaujímajú. Oni plnia politickú agendu," uviedol Harabin.

VIA IURIS poukazuje na príklad susedného Rakúska, kde je vzdelávanie v profesijnej etike zaradené ako predmet do vzdelávania uchádzačov o úrad sudcu. V týchto kurzoch sa uchádzači stretnú s prednáškami, vysvetľovaním zásad a diskutujú o možných etických dilemách.

Rovnako vo Francúzsku Národná sudcovská škola zaviedla etiku ako vzdelávací modul pre budúcich sudcov a prokurátorov. Podobne je to so vzdelávaním v sudcovskej profesijnej etike aj v Maďarsku či v Rumunsku. Rovnakou cestou sa vydalo aj Nemecko a dlhodobú tradíciu majú krajiny ako Veľká Británia, Kanada a USA.

Vo vzdelaní bude chýbať etika

Združenie pripomína, že na rokovaní súdnej rady 24. a 25. septembra na Teplom vrchu sa stal presný opak. Súdna rada na návrh riaditeľa Justičnej akadémie schválila zmenu v obsahovej náplni prípravného vzdelávania, ktorou sa z fázy prípravného vzdelávania vypustí aj téma etiky.

"Znamená to, že sudcovská etika úplne vymizne z procesu vzdelávania tých, ktorí majú absolvovať odbornú justičnú skúšku," dodala VIA IURIS s tým, že rada tak rozhodla v situácii, keď súčasný etický kódex sudcov nedáva sudcom odpovede na mnohé konkrétne otázky a nie je pre nich pomôckou v etických dilemách.

"Tento všeobecne formulovaný dokument má už takmer 13 rokov, nie je aktualizovaný a je stručný v porovnaní s podobnými materiálmi v európskych krajinách." V štandardných demokraciách býva etický kódex základom dobrého systému profesijnej etiky sudcov, spolu s pravidelným vzdelávaním a Etickou komisiou.

Združenie hovorí, že rozhodnutie vypustiť z prípravy sudcov etiku urobili členovia Súdnej rady v období, keď viac ako dve tretiny občanov Slovenskej republiky nedôverujú súdnictvu. Z ďalšieho prieskumu zároveň vyplýva, že väčšina respondentov (až 77 percent) súhlasí s tým, aby požiadavky na etiku správania sa sudcov boli upravené v podrobnejších etických pravidlách.

„Sme krajinou, kde je podceňovaný význam sudcovskej j etiky. Je úplne ignorovaný fakt, samozrejmý v zahraničí, že pozornosť venovaná etike má priamy vplyv na mieru dôvery verejnosti. Tá je zase považovaná za základný kameň sudcovskej nezávislosti. Je to veľké nepochopenie obsahu a významu profesijnej etiky,“ doplnila Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, ktorá sa téme sudcovskej etiky dlhodobo venuje.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším

Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším

DNES - 12:10Domáce

So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.

SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku

SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku

DNES - 11:59Domáce

Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.

Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť

Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť

DNES - 11:25Domáce

Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.

Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci

Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci

DNES - 10:24Domáce

Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.

Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce

Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce

DNES - 7:05Domáce

Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v utorok sláviť Vianoce.