Slováci sporia viac ako vlani, sú šampiónmi v regióne
- 8:42 30.10.2013
- BRATISLAVA
Pravidelné sporenie považuje za dôležité 71 percent Slovákov, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o štyri percentá.
Vyplýva to z prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2013 prostredníctvom telefonických rozhovorov na celkovej vzorke 503 respondentov vo veku nad 15 rokov.
Už niekoľko rokov platí, že ženy považujú sporenie za dôležitejšie ako muži. Priemerná suma, ktorú si Slováci každý mesiac odkladajú bokom, je 90 eur, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o 2 eurá.
Pozitívne je, že narastá aj spokojnosť ľudí s tým, koľko sú schopní ušetriť, čo potvrdila až tretina opýtaných, zatiaľ čo v minulom roku to bola iba štvrtina Slovákov.
Hlavné zistenia prieskumu:
* Priemerný Slovák mesačne sporí 90 eur, čo je o 2 eurá viac ako vlani
* Klesá trend sporenia „do pančuchy“, takmer polovica ľudí obľubuje sporiace účty
* Pravidelné sporenie je dôležité pre viac ako 2/3 ľudí v strednej a východnej Európe, šampiónmi v sporení sú Slováci a Rakúšania
* Slováci sú optimisti, až štvrtina predpokladá, že v budúcnosti usporí viac ako v súčasnosti
* Viac ako polovica mladých ľudí nepozná úrokovú sadzbu žiadneho zo svojich sporiacich produktov
„Slováci si už tri roky odkladajú približne 9 % zo svojich disponibilných príjmov, pričom v rokoch 2007-09 to boli len približne 4 percentá. Ak k tomu pripočítame úspory v penzijných pilieroch, obyvatelia sporia asi 11 percent zo svojich príjmov. Hoci Slováci ostávajú vo svojich očakávaniach opatrní a stále sporia pomerne výraznú časť zo svojich príjmov, postupne sa začína zvyšovať aj spotreba. V druhom štvrťroku 2013 sme videli prvý krát po štyroch rokoch opatrný rast spotreby domácností, ktorá bola dovtedy v čiernych číslach pre klesajúce príjmy a rast nezamestnanosti. Nízka inflácia však pomohla k tomu, že spotreba domácností mierne stúpla,“ povedala Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne.
Sporíme pre prípad núdze
Dlhodobo najobľúbenejším sporiacim produktom Slovákov sú sporiace účty, obľubuje ich takmer polovica opýtaných. Takmer rovnaký počet respondentov sporí prostredníctvom životného a kapitálového poistenia (47 percent).
V porovnaní s minulým rokom výraznejšie narástol (až o 7 percentuálnych bodov) záujem o dôchodkové pripoistenie, ktoré využíva už 39 percent opýtaných.
Klesá trend sporenia „do pančuchy“, v súčasnosti šetrí doma v hotovosti alebo v trezore 33 percent Slovákov, čo je v porovnaní s minulým rokom menej o 5 percentuálnych bodov.
Až 94 percent opýtaných uviedlo ako hlavný dôvod sporenia byť finančne zabezpečený v prípade núdze. Na menšie či väčšie nákupy ako aj rekonštrukcie bývania si sporí 72 percent opýtaných.
Dve tretiny ľudí odkladá peniaze bokom, aby si mohli dovoliť kúpiť niečo v budúcnosti. Na zabezpečenie v dôchodkovom veku, alebo pre možnosť ísť do dôchodku o niečo skôr, sporí polovica Slovákov.
Necelá tretina opýtaných si odkladá peniaze na dovolenku či výlet. Vyhliadky do najbližších piatich rokov sa v porovnaní s minulým rokom u Slovákov výrazne nezmenili, 79 percent Slovákov predpokladá, že aj v budúcnosti budú schopní sporiť rovnakú sumu alebo ešte viac ako v súčasnosti.
Prieskum potvrdil, že Slováci sa veľmi nezaujímajú o výšku úrokovej sadzby na svojom sporiacom účte či na vkladnej knižke. Iba čosi viac ako tretina opýtaných potvrdila, že vie, akú má úrokovú sadzbu na svojich sporiacich produktoch, zatiaľ čo dve tretiny opýtaných sa vyjadrili, že nepoznajú úrokovú sadzbu žiadneho alebo iba niektorých sporiacich produktov, ktoré vlastnia.
Rozdiely sú aj v jednotlivých vekových kategóriách, viac ako polovica mladých ľudí vo veku 15-29 rokov nepozná úrokovú sadzbu žiadneho sporiaceho produktu, ktorý vlastnia, naopak v prípade ľudí nad 50 rokov je to iba 26 %. Ľudia taktiež veľmi neporovnávajú výšku sadzieb u jednotlivých bánk. Viac ako polovica opýtaných potvrdila, že vôbec nesledujú a neporovnávajú si sadzby v konkurenčných bankách.
Slováci sú šampióni v regióne
Pravidelné sporenie je dôležité pre viac ako dve tretiny ľudí v strednej a východnej Európe.
Hoci ich očakávania, koľko budú schopní ušetriť v najbližších rokoch sa rôznia, nálada v regióne sa v porovnaní s minulým rokom mierne zlepšila.
Šampiónmi v sporení sú Slováci a Rakúšania, mesačne si odkladajú 181 eur, resp. 90 eur.
Rakúšania sú síce schopní ušetriť dvakrát toľko ako Slováci, no ich priemerný ročný príjem je v porovnaní so slovenským štvornásobný.
V rebríčku sporenia ďalej nasledujú Česi (81 eur), Chorváti (58 eur) a Maďari (49 eur). Aj keď ľudia v strednej a východnej Európe sporia, preferencie jednotlivých produktov sú rôzne. Rakúšania, Slováci, Maďari a Chorváti sporia najčastejšie na vkladnej knižke, Česi preferujú dôchodkové pripoistenie, a napríklad Rumuni životné poistenie.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.
Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar
Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.
Fico by mal vymáhať náhradu škody od Ruska, tvrdí strana Za ľudí
Zastavením dodávok plynu Gazprom hrubo porušil platnú zmluvu so Slovenskom, tvrdí strana Za ľudí.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".