Aj trocha tohto nápoja počas tehotenstva ovplyvní telesnú výšku detí
Tehuľky, ktoré si počas deviatich mesiacov doprajú čo i len trochu tohto nápoja, riskujú, že tým ovplyvnia telesný vzrast svojich ratolestí.
Väčšina jedál a nápojov sa počas tehotenstva dá bezpečne jesť a piť. Výnimkou je samozrejme alkohol, ale aj niektoré rizikové potraviny, ako sú údené ryby alebo surové vajcia.
O tom, či sa počas tehotenstva môže alebo nemôže piť káva, sa dodnes vedú polemiky. Väčšina zdravotníkov sa zhoduje na tom, že ženy by v tomto čase mali obmedziť príjem kofeínu, pričom za štandardnú dennú hranicu sa považuje dávka 200 miligramov, akú možno nájsť napríklad v dvoch šálkach instantnej kávy alebo troch šálkach čaju.
Toto odporúčanie dementuje najnovší výskum z dielne Marylandskej univerzity, podľa ktorého aj malé množstvo povzbudzujúcej látky môže ovplyvniť neskoršiu telesnú výšku detí. Matky by si podľa neho nemali dopriať ani pol šálky kávy, teda 50 miligramov kofeínu.
V ohrození je výška aj váha detí
Vedci sa zamerali na deti žien s nízkym príjmom kofeínu. Okrem toho ich zaujímala látka paraxantín, ktorú telo využíva pri rozkladaní jedla, liekov a chemikálií.
Deti podstúpili vyšetrenie dvakrát, a to vo veku 4 a 8 rokov. Ako dokumentuje zistenie publikované v žurnále JAMA Open Network, ich vzrast bol v tomto období nižší ako telesná výška detí, ktorých matky počas tehotenstva neprijímali žiadny kofeín, čo znamená, že pravdepodobne aj malé dávky tohto stimulantu zapríčiňujú nižší vzrast detí.
Výška nie je to jediné, na čo má vplyv konzumácia kofeínu počas tehotenstva. Ukázalo sa, že aj nízka dávka v podobe 50 miligramov kávy zapríčiňuje pokles telesnej hmotnosti detí vo veku 5 až 8 rokov. Takýto následok nebol pozorovaný u potomkov mám, ktoré sa kofeínu vyhýbali.
Zaujímavým zistením je skutočnosť, že ženy, ktoré v čase tehotenstva konzumovali nižšie dávky kofeínu, patrili zväčša do nižšej vekovej kategórie.
Bioštatistik z Curtinovej univerzity v Austrálskom Perthe Davin Pereira upozorňuje, že nové dôkazy o škodlivom vplyve kofeínu na rast detí po narodení nie sú postačujúce na to, aby sme túto látku mohli definitívne odsúdiť.
„Záver, že 'zvýšené dávky' kofeínu a paraxantínu sa aj v malom množstve spájajú s nižším vzrastom v ranom detstve, je nesprávny,“ tvrdí Pereira. „Nepriamo totiž naznačuje, že so zvyšujúcimi sa dávkami kofeínu sa zároveň zvyšuje riziko ovplyvnenia rastu dieťaťa.“
Pereira na záver upozorňuje na ďalšie faktory, ako je chudoba, stres alebo strava, ktoré môžu ovplyvňovať rovnako biologický vývin dieťaťa po narodení, ako aj množstvo skonzumovaných kofeínových výrobkov počas tehotenstva.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.