• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.3.2025Meniny má Branislav, Bruno
18°Bratislava

Erdogan: Rusko sa od poludnia vrátilo k dohode o vývoze obilia z Ukrajiny

  • 12:12 02.11.2022
  • Moskva
Erdogan: Rusko sa od poludnia vrátilo k dohode o vývoze obilia z Ukrajiny

Rusko sa od stredajšieho poludnia vrátilo k uplatňovaniu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny, ktorú v lete pomohlo vyjednať Turecko a Organizácia Spojených národov.

Oznámil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonickom rozhovore tureckého ministra obrany Hulusiho Akara so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Šojgu počas telefonátu informoval svojho rezortného kolegu, že „preprava obilia bude pokračovať dnes od 12.00 h tak, ako bolo plánované“, vyhlásil Erdogan v parlamente.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko súhlasilo s pokračovaním plnenia svojej úlohy stanovenej v dohode po tom, čo dostalo z Kyjeva písomné záruky, že Ukrajina nepoužije námorné koridory určené pre vývoz obilia na vojenské operácie proti Rusku.

Turecký prezident ďalej uviedol, že po obnovení dohody budú uprednostnené dodávky obilia do afrických krajín vrátane Somálska, Džibutska a Sudánu. Toto rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti so sťažnosťami Ruska, že väčšina ukrajinského obilia putovala po dosiahnutí dohody z júla do bohatých krajín.

Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia z Ukrajiny počas víkendu. Ako dôvod uviedlo dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého obvinilo Ukrajinu. Kyjev tvrdí, že Moskva to využila len ako falošnú zámienku na pozastavenie plnenia dohody, s ktorou opakovane vyjadrovala nespokojnosť.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajinci na rokovaniach s Američanmi navrhnú prímerie vo vzduchu i na mori

Ukrajinci na rokovaniach s Američanmi navrhnú prímerie vo vzduchu i na mori

DNES - 13:11Zahraničné

Ukrajinskí predstavitelia prídu na utorňajšie rokovania so zástupcami Spojených štátov v Saudskej Arábii s návrhom prímeria vo vzduchu a na mori.

Zelenskyj pred rokovaniami s USA vyhlásil, že Ukrajina chce mier

Zelenskyj pred rokovaniami s USA vyhlásil, že Ukrajina chce mier

DNES - 12:10Zahraničné

Ukrajinský prezident pred rokovaniami ukrajinských a amerických predstaviteľov v Saudskej Arábii uviedol, že Ukrajina chce mier a jediným dôvodom, prečo sa vojna predlžuje, je Rusko.

Lavrov chválil výroky Trumpovej vlády k Ukrajine, označil ich za povzbudivé

Lavrov chválil výroky Trumpovej vlády k Ukrajine, označil ich za povzbudivé

DNES - 11:58Zahraničné

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok chválil administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za nedávne výroky na adresu Ukrajiny.

Poľsko obnoví kryty a každej domácnosti pošle krízovú príručku

Poľsko obnoví kryty a každej domácnosti pošle krízovú príručku

DNES - 10:59Zahraničné

Poľská vláda plánuje hromadné vojenské školenia, obnovu i výstavbu nových krytov civilnej ochrany a vydanie krízového manuálu pre obyvateľov, ktorý bude distribuovaný do každej domácnosti.

Trump je veľmi nepredvídateľný, vyhlásil grónsky premiér Egede pred voľbami

Trump je veľmi nepredvídateľný, vyhlásil grónsky premiér Egede pred voľbami

DNES - 10:54Zahraničné

Americký prezident Donald Trump je veľmi nepredvídateľný, vyhlásil v pondelok grónsky premiér Múte Egede.