Spánok podľa svetových strán: Zdravotníci určili tú najlepšiu, môže dokonca pomôcť s tlakom
Spánok je jeden z kľúčových prvkov potrebných pre zdravé telo, no na jeho kvalitu nevplýva len dĺžka a pravidelnosť. Na ktorú svetovú stranu si treba otočiť posteľ, ak chcete čo najlepšie výsledky?
Mnohí z nás poznajú povedačky o tom, že posteľ si treba umiestniť tak, aby jej čelo smerovalo na konkrétnu svetovú stranu, čo má pomôcť k zlepšeniu kvality spánku. Niektorí hovoria o juhu, iní o severe alebo východe.
Tomuto tvrdeniu najnovšie pripísali dôležitosť lekári, podľa ktorých spánok podľa svetových strán vplýva nielen na dĺžku a kvalitu odpočinku, ale pravdepodobne aj na krvný tlak. Ideálny je podľa nich spánok s hlavou uloženou smerom na juh.
Robia to aj zvieratá
Svoje správanie prispôsobujú svetovým stranám najmä zvieratá, ktoré pri tom využívajú vplyv zemského elektromagnetického poľa. Môžeme to u nich pozorovať napríklad pri jedení alebo odpočinku. Farmári tiež dobre vedia, že kravy sa na pasienku zoskupujú tak, aby hlavami čelili severu.
Nie je preto prekvapením, že elektromagnetizmus pravdepodobne vplýva aj na zvyky človeka. Americká nezisková nadácia Sleep Foundation na svojej stránke uvádza, že „existujú dôkazy o tom, že spánok s hlavou uloženou na juh redukuje riziko krvného tlaku.“
Sleep Foundation sa odvoláva na štúdiu, ktorá skúmala polohu pri spánku ľudí po dobu troch mesiacov. Tí, ktorí spávali na posteli uloženej v smere sever-juh, na konci výskumu vykazovali znížený krvný tlak, lepšiu kvalitu spánku a predĺženie jeho trvania.
„Vedci teda predpokladajú, že zladenie spánku s elektromagnetickým poľom Zeme zlepšuje kvalitu spánku,“ dodáva nadácia. Zabúda však pripomenúť, že ide len o pozorovaciu štúdiu, a teda dodnes nevieme, či je to práve elektromagnetické pole, ktoré sa u účastníkov postaralo o lepší spánok.
Ďalší dôkaz o možnom vplyve magnetických pólov na odpočinok poskytuje štúdia z roku 2019, podľa ktorej u ľudí vystavených „zmenám elektromagnetických polí“ zaznamenali rozličné mozgové vlny, ktorých aktivita sa pri spánku prirodzene spomaľuje.
Najlepšia poloha pre zdravie
Okrem nasmerovania podľa svetových strán by ste pre optimálne zdravie mali zaujať aj vhodnú polohu na posteli. Podľa Sleep Foundation je najvýhodnejší spánok na boku alebo chrbte, ktorý poskytuje chrbtici pevnú oporu a rovnováhu, vďaka čomu sa uvoľňuje tlak na svaly a tkanivá.
Spánku na chrbte by sa však mali vyhýbať pacienti so spánkovým apnoe, keďže v tejto pozícii sú náchylnejší na skĺznutie jazyka do krku a zablokovanie dýchacích ciest. Táto poloha tiež zvyšuje riziko chrápania.
Spánok na boku je prospešný aj pre tých, ktorých trápi pálenie záhy.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.