Univerzita Komenského nemá dodávateľa energií na budúci rok, obrátila sa na ministra školstva

Do verejného obstarávania na dodanie elektrickej energie a plynu pre Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave na rok 2023 sa neprihlásil žiaden dodávateľ.
Rektor univerzity Marek Števček v tejto súvislosti v pondelok listom oslovil ministra školstva Jána Horeckého. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.
Poznamenala, že univerzita v dostatočnom predstihu podnikla všetky potrebné kroky na to, aby sa do verejného obstarávania prihlásili relevantní dodávatelia. „Verejné obstarávanie na energie vyhlásila univerzita 13. septembra. V lehote na predkladanie ponúk do 3. novembra neprišla ani jedna ponuka,“ ozrejmila Miller.
Pôvodnú lehotu podľa jej slov univerzita posunula z dôvodu žiadostí o vysvetlenie a žiadostí o nápravu zo strany potenciálnych dodávateľov energií, a to aj v nadväznosti na chýbajúce usmernenia či opatrenia zo strany štátu. „Napriek tomu sa do súťaže nik neprihlásil,“ skonštatovala hovorkyňa.
„Z rozhovorov s potenciálnymi dodávateľmi v rámci prípravných trhových konzultácií je zrejmé, že kým nie je jednoznačné, ako budú 'zastropované' ceny energií a aký vplyv to bude mať na už uzatvorené zmluvy, je pre dodávateľov energií zazmluvnenie takého veľkého subjektu, akým je Univerzita Komenského, neprimeraným rizikom,“ napísal Števček v liste ministrovi.
Univerzita Komenského deklaruje, že využije všetky dostupné právne nástroje, ako aj ďalšie kroky na zabezpečenie bezproblémovej prevádzky aj v roku 2023. Obáva sa však, že bez výrazného zásahu štátu to bude len ťažko realizovateľné. „Reálne hrozí scenár, podľa ktorého nebude na možné po 1. januári 2023 zabezpečiť kúrenie a svietenie,“ upozorňuje UK.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre TASR potvrdilo, že list dostalo e-mailom. Zaoberať sa ním chce po jeho doručení poštou. „Predmetný list nám bol dnes iba pred krátkym časom doručený e-mailom s uvedením, že súčasne bol zaslaný aj poštou. Po jeho prijatí sa ním budeme zaoberať,“ uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Auto po náraze začalo horieť, vodič podľahol zraneniam
Na západe Slovenska došlo k tragickej dopravnej nehode.

Na jar sa prebúdzajú sršne ázijské. Čo robiť, ak nejakého spozorujete?
Každé pozorovanie sršňa ázijského treba nahlásiť, tvrdí Dušan Senko z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Predpoveď SHMÚ na najbližšie dni: Bude ďalej pršať?
Zopakuje sa počas najbližších dní meteorologická situácia z uplynulého týždňa?

Pondelkové počasie bude veterné. Pre ktoré okresy platí výstraha?
Na viacerých miestach na Slovensku treba v pondelok počítať so silnejším vetrom.

SHMÚ varuje pred silným vetrom a snehovými jazykmi
V pondelok bude veterno, treba si dávať pozor aj na snehové jazyky.