• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.1.2025Meniny má Kristína
Bratislava

​Kvôli čomu sa vzťahy ocitajú v kríze? 5 najčastejších príčin podľa terapeuta

  • 8:14 08.11.2022
  • Bratislava
​Kvôli čomu sa vzťahy ocitajú v kríze? 5 najčastejších príčin podľa terapeuta

Pri kríze nestačí len zažehnať vznikajúci problém. Vzťahový terapeut upozorňuje, že ju treba vnímať ako príležitosť vyriešiť to, čo vrie pod povrchom.

Len málo párov sa ocitá pred bránami manželskej poradne preto, že chcú vylepšiť fungovanie vzťahu. Ako tvrdí párový terapeut Robert Talbbl, väčšina prichádza v čase, keď je ich puto vážne nalomené a hľadajú spôsob, ako to napraviť.

Talbbl na stránke Psychology Today vymenúva 5 príčin, ktoré najčastejšie vedú k nezvratnému krachu partnerského spolužitia, a spôsoby, ako ich napraviť.

1. Veľká hádka

Hoci sa partneri hádajú často, zlom nastane až kvôli konkrétnemu konfliktu, ktorý sa nezvyčajne prudko vyostril. Môžu ho sprevádzať rozbité taniere, štuchanie, krik, strach a hnev.

Partneri sú po takejto hádke otrasení a hľadajú spôsob, ako vrátiť veci tam, kde boli predtým. Pred terapeutom sľubujú, že sa o probléme porozprávajú a svoje chyby viac nezopakujú, ale reálne im nejde o zmenu celého vzťahu, ktorý trpí.

Rada odborníka: Podľa Talbbla je pre pár v tomto momente dôležité zamerať sa na úzkosť a iné emócie obidvoch partnerov. Najpálčivejšie problémy treba vyriešiť a ďalej sa venovať zodpovednej starostlivosti o svoje emócie.

2. Aféry

Dlhodobo krachujúci vzťah niekedy ukončí aféra, po ktorej prichádza pochopiteľný hnev a smútok dotknutej strany. Ten, kto podvádzal, neraz nejaví záujem o nápravu, no ak sa partneri predsa len vyberú za terapeutom, prvé sedenia sa často nesú v napätom duchu bez vzájomného pochopenia.

V záujme zachovania vzťahu môže neverník súhlasiť s obmedzujúcimi pravidlami, a teda začne chodiť z práce skôr domov alebo bude partnerovi či partnerke ukazovať komunikáciu na sociálnych sieťach. Skôr či neskôr však dospeje k stavu, keď začne opäť „vystrkovať rožky“.

Rada odborníka: Aféry sú zlým riešením iných problémov – či už osobných, ako je depresia alebo úzkosť, vzťahových alebo oboch. Kľúčom nie je opakovane sa vracať k minulosti, ale pozorne rozobrať vzniknutý problém a nájsť a vyriešiť jeho spúšťač.

3. Plné zuby

Ak jeden z partnerov stráca trpezlivosť pri riešení opakujúceho sa problému, zvykne tomu druhému dávať ultimáta, čo však zriedka vedie k uspokojujúcemu riešeniu, ktoré by malo schopnosť pretrvať.

Rada odborníka: Keďže ultimáta nič neriešia, Talbbl navrhuje pristúpiť na kompromis, ktorý by bol prijateľný pre oboch. Okrem toho treba lepšie preskúmať potreby toho druhého, ale aj seba samého. Spomeňte si, ako vyzeral váš vzťah v deň, keď bol najkrajší, a zistite, čo treba urobiť, aby ste sa dokázali vrátiť k podobným pocitom.

4. Traumatizujúce udalosti

Úmrtie v rodine, strata zamestnania alebo závislosť dieťaťa nie sú traumatizujúce udalosti len na osobnej úrovni, ale aj tej vzťahovej. Ak odignorujete obdobie smútku a namiesto toho sa hneď pohnete vpred, neskôr sa to môže vypomstiť vo forme hnevu alebo depresie.

Zlomové životné udalosti môžu byť pre vzťah zásadné aj polarizujúce. Partneri sa napríklad pohádajú pre rozličný názor, ako pomôcť dieťaťu, alebo jeden z nich upadá do smútku, z ktorého niet cesty von. Nasledujú hádky a nezhody.

Rada odborníka: V týchto ťažkých chvíľach potrebuje jednotlivec aj pár pomoc zvonku. Oporu hľadajte v rodine, priateľoch alebo profesionáloch. Nevyhýbajte sa smútku, ak ho potrebujete, a s partnerom pracujte ako tím. Nemajte vysoké očakávania a snažte sa čo najviac napredovať, aby ste znova našli zmysel života.

5. Vývoj a zmeny

Veľké kroky vo vzťahu, ktoré majú viesť k jeho rozvoju, môžu byť zároveň posledným klincom do rakvy, či už ide o svadbu, spoločné bývanie alebo prvorodené dieťa. Stres v tomto prípade sype soľ do rán naštrbeného puta a partneri prestávajú kráčať spoločne vpred.

Rada odborníka: Talbbl v takomto prípade radí plánovať dopredu, pričom netreba mať prehnané očakávania. Podporujte sa navzájom a ak treba, vyhľadajte pomoc zvonku. Po čase sa napätie zníži.

Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

6:59 13.01.2025Zaujímavosti

Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

20:29 11.01.2025Zaujímavosti

Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

18:41 11.01.2025Zaujímavosti

V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

16:30 10.01.2025Zaujímavosti

Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

7:18 10.01.2025Zaujímavosti

Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.