• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

V kauze o akcie Transpetrolu opäť vyhral štát

  • 16:22 30.10.2013
  • BRATISLAVA
V kauze o akcie Transpetrolu opäť vyhral štát

V kauze Transpetrol opäť vyhral štát. Informoval o tom hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.

Ako ďalej uviedol, Krajský súd v Bratislave na stredajšom pojednávaní rozhodol o tom, že spoločnosti BRILANT, a.s. a DARTS spol. s.r.o. Košice nemajú právo byť zapísané v zozname akcionárov spoločnosti Transpetrol.

Krajský súd v Bratislave na pojednávaní potvrdil, že právo na zápis v zozname akcionárov má len akcionár spoločnosti, pričom ani jeden zo žalobcov akcionárom Transpetrol, a.s. nie je. Podľa krajského súdu žalobcovia nemohli získať akcie Transpetrolu na základe exekúcie v roku 1998, pretože v tom čase mohli byť tieto akcie len vo vlastníctve štátu.
Ani jeden zo žalobcov nie je akcionárom Transpetrolu

Ako ďalej Jurikovič informoval, súdne konanie iniciovali spoločnosti a osoby prepojené s východoslovenským podnikateľom Ignácom Ilčišinom. V roku 1998 mali spoločnosti nadobudnúť 34-percentný podiel akcií spoločnosti Transpetrol, a.s. prostredníctvom exekúcie.

"Je to ďalšie rozhodnutie potvrdzujúce neoprávnenosť nárokov Ignáca Ilčišina a ostatných osôb, ktoré s ním spolupracujú. A hoci je pravdepodobné, že sa voči prvostupňovému rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave spoločnosti BRILANT, a.s. a DARTS, s.r.o. odvolajú, považujem rozsudok za ďalší úspech MH SR v tejto kauze," uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo.

Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.
Súd uznal podnikateľov vinných z rôznych trestných činov

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD.

V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ilčišina, ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ilčišina odsúdil na deväť rokov väzenia. Ministerstvo hospodárstva vtedy označilo toto súdne rozhodnutie za jedno z najdôležitejších v celej kauze.

Spoločnosť Transpetrol

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv.

V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel.

Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol.

Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tam mal byť v súčasnosti jediným vlastníkom slovenského prepravcu ropy.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu

Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu

DNES - 14:26Ekonomické

Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.

České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk

České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk

DNES - 13:15Ekonomické

Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.

Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje

Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje

DNES - 9:45Ekonomické

Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.

Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku

Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku

VČERA - 18:12Ekonomické

Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.

Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar

Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar

VČERA - 15:50Ekonomické

Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.