Jednoznačný príznak autizmu, ktorý si všimnete na očiach detí
Rodičia, ktorí majú podozrenie na autizmus u svojho dieťaťa, by podľa odborníkov nemali podceňovať očný kontakt. Tento znak vie prezradiť typickú vývojovú poruchu.
Autizmus patrí do radu vývojových porúch, ktoré ovplyvňujú komunikačné a socializačné schopnosti jedinca. Rozdielna stavba mozgu jeho nositeľom spôsobuje ťažkosti aj pri tradičných metódach výučby, pohybe a pozornosti.
Autizmus je možné pozorovať už v raných štádiách vývoja. Tieto deti majú často plochú mimiku, nereagujú na svoje meno, nehrajú sa jednoduché hry a nezapájajú sa do aktivít s rovesníkmi. Problémy im môže spôsobovať aj komunikácia s ostatnými a rozprávanie.
Lekári z Yaleovej univerzity v Connecticute najnovšie poukazujú na ďalší príznak, ktorý môže pomôcť rodičom pri určovaní poruchy svojho dieťaťa. Podľa nich autizmus u dieťaťa jasne prezrádza aj vyhýbanie sa očnému kontaktu.
Vedecký tím skúmal mozgovú aktivitu párov dospelých počas spoločenskej interakcie, pričom jeden z nich trpel poruchami autistického spektra. Obom nasadili snímače mozgových vĺn, ktorých úlohou bolo okrem iného reagovať na zmeny mozgovej aktivity pri očnom kontakte.
U autistov pri očnom kontakte dochádza k zníženiu aktivity zadného parietálneho kortexu, čo je časť mozgu zodpovedná za pohyby očí a priestorové vnímanie. U zdravých ľudí sa očný kontakt prejavuje synchronizovanou mozgovou aktivitou, a teda sú schopní pozerať sa druhému do očí.
„Naše mozgy túžia po informáciách o druhých ľuďoch. Musíme odhaliť spoločenské mechanizmy súvisiace s reálnym a interaktívnym svetom typicky vyvinutých ľudí, ale aj osôb s poruchami autistického spektra,“ tvrdí autorka štúdie a odborníčka z oblasti psychiatrie a komparatívnej medicíny a neurológie Joy Hirschová.
Hirschová podotýka, že nový výskum poskytuje presnejšie informácie nielen o neurobiologickom a sociálnom rozmere autizmu, „ale aj o skrytých neurologických mechanizmoch, ktoré riadia bežné spoločenské väzby.“
Na absenciu očného kontaktu u detí a dospelých trpiacich poruchami autistického spektra v minulosti upozornili aj ďalšie štúdie. Tá z prostredia Pekingu to dokázala pomocou modelovania tvárových výrazov ľudí s autizmom. Štúdia z Manchesteru sa zas zamerala na pozorovanie 103 detí vo veku 9 až 14 mesiacov, u ktorých sa už prejavovali aj ďalšie typické príznaky autizmu.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.