Jednoznačný príznak autizmu, ktorý si všimnete na očiach detí

Rodičia, ktorí majú podozrenie na autizmus u svojho dieťaťa, by podľa odborníkov nemali podceňovať očný kontakt. Tento znak vie prezradiť typickú vývojovú poruchu.
Autizmus patrí do radu vývojových porúch, ktoré ovplyvňujú komunikačné a socializačné schopnosti jedinca. Rozdielna stavba mozgu jeho nositeľom spôsobuje ťažkosti aj pri tradičných metódach výučby, pohybe a pozornosti.
Autizmus je možné pozorovať už v raných štádiách vývoja. Tieto deti majú často plochú mimiku, nereagujú na svoje meno, nehrajú sa jednoduché hry a nezapájajú sa do aktivít s rovesníkmi. Problémy im môže spôsobovať aj komunikácia s ostatnými a rozprávanie.
Lekári z Yaleovej univerzity v Connecticute najnovšie poukazujú na ďalší príznak, ktorý môže pomôcť rodičom pri určovaní poruchy svojho dieťaťa. Podľa nich autizmus u dieťaťa jasne prezrádza aj vyhýbanie sa očnému kontaktu.
Vedecký tím skúmal mozgovú aktivitu párov dospelých počas spoločenskej interakcie, pričom jeden z nich trpel poruchami autistického spektra. Obom nasadili snímače mozgových vĺn, ktorých úlohou bolo okrem iného reagovať na zmeny mozgovej aktivity pri očnom kontakte.
U autistov pri očnom kontakte dochádza k zníženiu aktivity zadného parietálneho kortexu, čo je časť mozgu zodpovedná za pohyby očí a priestorové vnímanie. U zdravých ľudí sa očný kontakt prejavuje synchronizovanou mozgovou aktivitou, a teda sú schopní pozerať sa druhému do očí.
„Naše mozgy túžia po informáciách o druhých ľuďoch. Musíme odhaliť spoločenské mechanizmy súvisiace s reálnym a interaktívnym svetom typicky vyvinutých ľudí, ale aj osôb s poruchami autistického spektra,“ tvrdí autorka štúdie a odborníčka z oblasti psychiatrie a komparatívnej medicíny a neurológie Joy Hirschová.
Hirschová podotýka, že nový výskum poskytuje presnejšie informácie nielen o neurobiologickom a sociálnom rozmere autizmu, „ale aj o skrytých neurologických mechanizmoch, ktoré riadia bežné spoločenské väzby.“
Na absenciu očného kontaktu u detí a dospelých trpiacich poruchami autistického spektra v minulosti upozornili aj ďalšie štúdie. Tá z prostredia Pekingu to dokázala pomocou modelovania tvárových výrazov ľudí s autizmom. Štúdia z Manchesteru sa zas zamerala na pozorovanie 103 detí vo veku 9 až 14 mesiacov, u ktorých sa už prejavovali aj ďalšie typické príznaky autizmu.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.