V Chersone zaznela ukrajinská hymna. Po úspechu vojna pokračuje, tvrdí Kuleba
- 7:03 12.11.2022
- Phnom Pénh

"Vojna na Ukrajine pokračuje", povedal v sobotu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po tom, ako ukrajinské sily opätovne získali kontrolu nad mestom Cherson. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
V Chersone, nachádzajúcom sa na juhovýchode Ukrajiny, zaznela ukrajinská hymna po tom, ako Moskva stiahla svoje jednotky z mesta - prvého veľkého centra, ktoré padlo po februárovom príkaze ruského prezidenta Vladimira Putina na inváziu.
Kuleba počas svojho prejavu na summite Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskom hlavnom meste Phnom Pénh povedal, že boj za oslobodenie Ukrajiny bude pokračovať.
Kuleba sa predtým počas bilaterálneho stretnutia s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom na okraj summitu poďakoval Austrálii za jej podporu; tá poskytla Kyjevu 440 miliónov amerických dolárov prevažne vo vojenskej oblasti.
„Chápem, že každý chce, aby sa táto vojna skončila čo najskôr. My sme určite tí, ktorí si to želajú viac ako ktokoľvek iný,“ povedal Kuleba počas stretnutia s Albanesom.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil piatok za „historický deň“. „Dnes je historický deň. Berieme si Cherson späť. Momentálne sú naši obrancovia na okraji mesta. Naše špeciálne jednotky sú však už v meste,“ napísal Zelenskyj na Telegrame.
Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že z Chersonskej oblasti vrátane mesta Cherson stiahlo viac ako 30.000 vojakov. Na pravom, západnom brehu rieky Dneper, kde sa nachádza mesto Cherson, podľa ruského ministerstva nezostal ani jeden kus ruskej vojenskej techniky či výzbroje.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Moskva nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie sa ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva „subjektom Ruskej federácie“.

Nové správy o liečbe pápeža Františka: Toto tvrdí Vatikán
Pápež František, ktorý bol hospitalizovaný pre zápal pľúc, dobre reaguje na liečbu a pomaly a postupne sa jeho stav zlepšuje, uviedol v sobotu Vatikán.

Zelenskyj dúfa v konštruktívne stretnutie s USA v Saudskej Arábii
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pred utorkovým stretnutím jeho tímu vyjednávačov so zástupcami Spojených štátov opatrne optimistický. Témou stretnutia je ukončenie vojny na Ukrajine.

Chameneí po Trumpových hrozbách ostro odsúdil šikanátorské taktiky
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu ostro kritizoval postup, ktorý opísal ako šikanátorské taktiky. Urobil tak deň po tom, ako Donald Trump pohrozil vojenským zásahom proti Iránu.

Kallasová a Tusk kritizovali ruské nočné útoky na Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin "nemá zaáujem o mier," uviedla v sobotu šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tak na nočné útoky ruských síl na Ukrajine, pri ktorých zahynulo najmenej 14 ľudí.

Rusko chce otestovať článok o kolektívnej obrane NATO, varuje nemecká spravodajská služba
Rusko chce vystaviť jednotu Západu skúške, varuje šéf nemeckej spolkovej spravodajskej služby.