Hlavným mestom Chersonskej oblasti už nebude Cherson. Rusi zaviedli zmenu
- 11:00 12.11.2022
- Kyjev/Moskva

Chersonská oblasť je jedným z regiónov, o ktorých Ruská federácia tvrdí, že ich anektovala.
Dočasným hlavným mestom Ruskom okupovaného ukrajinského administratívného územia Chersonská oblasť sa stal Heničesk. Podľa britského denníka The Guardian to oznámil Alexandr Fomin, jeden z členov Ruskom dosadeného oblastného vedenia.
„Sú tam sústredené všetky hlavné úrady,“ povedal podľa Guardianu Fomin. Britské noviny sa odvolávajú na správu ruskej agentúry TASS.
Prístavné mesto Heničesk má necelých 20.000 obyvateľov a leží na pobreží Azovského mora. Rusko ho okupuje už od 27. februára. Polohou je veľmi blízko k hraniciam Krymskej oblasti, avšak dosť vzdialené od mesta Cherson a rieky Dneper.
Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že z Chersonskej oblasti vrátane samotného Chersonu stiahlo vyše 30.000 vojakov. Na pravom, západnom brehu rieky Dneper, kde sa nachádza Cherson, nezostal podľa ruského ministerstva už ani jeden kus ruskej vojenskej techniky či výzbroje.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa však nechal počuť, že Moskva nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie sa ruských jednotiek na ľavý breh Dnepra podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva „subjektom Ruskej federácie“.

Nové správy o liečbe pápeža Františka: Toto tvrdí Vatikán
Pápež František, ktorý bol hospitalizovaný pre zápal pľúc, dobre reaguje na liečbu a pomaly a postupne sa jeho stav zlepšuje, uviedol v sobotu Vatikán.

Zelenskyj dúfa v konštruktívne stretnutie s USA v Saudskej Arábii
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pred utorkovým stretnutím jeho tímu vyjednávačov so zástupcami Spojených štátov opatrne optimistický. Témou stretnutia je ukončenie vojny na Ukrajine.

Chameneí po Trumpových hrozbách ostro odsúdil šikanátorské taktiky
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu ostro kritizoval postup, ktorý opísal ako šikanátorské taktiky. Urobil tak deň po tom, ako Donald Trump pohrozil vojenským zásahom proti Iránu.

Kallasová a Tusk kritizovali ruské nočné útoky na Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin "nemá zaáujem o mier," uviedla v sobotu šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tak na nočné útoky ruských síl na Ukrajine, pri ktorých zahynulo najmenej 14 ľudí.

Rusko chce otestovať článok o kolektívnej obrane NATO, varuje nemecká spravodajská služba
Rusko chce vystaviť jednotu Západu skúške, varuje šéf nemeckej spolkovej spravodajskej služby.