• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.3.2025Meniny má Tomáš
Bratislava

Červený melón sa stal symbolom nádeje po odchode Rusov z Chersonu

  • 18:09 12.11.2022
  • Cherson
Červený melón sa stal symbolom nádeje po odchode Rusov z Chersonu

Sociálne siete zaplavili v uplynulých dňoch fotografie a videá, na ktorých ukrajinskí vojaci aj bežní občania pózujú s červenými melónmi.

Melóny sa stali symbolom nádeje na víťazstvo vojny po tom, čo sa ruské sily stiahli z mesta Cherson na juhu Ukrajiny. TASR informuje na základe sobotnej správy agentúry DPA.

Na Twitteri sa napríklad objavil záber obrovskej sochy znázorňujúcej rozpolený melón, na vrchu ktorého je pripevnená ukrajinská vlajka. Melón zakomponovali do svojich log aj niektoré firmy a ukrajinská pošta ohlásila, že chce vydať špeciálnu známku s týmto motívom.

Obrázok melóna zapojil v piatok do svojho príspevku na Twitteri aj Andrij Jermak, šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Cherson je míľnikom na dlhej ceste, ktorou sa ukrajinský národ uberá s cieľom oslobodiť všetky svoje územia, (ktoré mu patria) na základe hraníc z roku 1991,“ uviedol.

Dôvodom, prečo sa vodný melón stal obľúbeným symbolom na Ukrajine, sú aktuálne vojenské úspechy v Chersone, odkiaľ sa podarilo vytlačiť ruské sily. Chersonská oblasť je totiž regiónom, kde sa vypestuje väčšina ukrajinských melónov, vysvetľuje DPA. V čase osem mesiacov trvajúcej okupácie mesta ich však farmári nemohli vyvážať, čo im spôsobilo ďalšie finančné ťažkosti.

Cherson bol prvým veľkým ukrajinským mestom a súčasne jedinou metropolou niektorej z ukrajinských oblastí, ktorú ruské ozbrojené sily ovládli po začiatku invázie z 24. februára.

Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že z Chersonskej oblasti vrátane samotného Chersonu stiahlo vyše 30.000 vojakov. Na pravom, západnom brehu rieky Dneper, kde sa nachádza Cherson, nezostal podľa ruského ministerstva už ani jeden kus ruskej vojenskej techniky či výzbroje. Približne 70 percent Chersonskej oblasti však naďalej zostáva pod kontrolou ruských síl.

Zdroj: Info.sk, TASR, twitter.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Maďarsko vetovalo závery summitu EÚ k vojenskej pomoci Ukrajine

Maďarsko vetovalo závery summitu EÚ k vojenskej pomoci Ukrajine

VČERA - 22:24Zahraničné

Maďarský premiér Viktor Orbán vetoval závery štvrtkového mimoriadneho summitu členských krajín EÚ v Bruseli, ktoré sa týkali poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine.

Česko smúti za legendárnym spevákom a hercom

Česko smúti za legendárnym spevákom a hercom

VČERA - 22:17Zahraničné

Herec sa preslávil aj v hudobnom priemysle.

Lídri krajín EÚ sa dohodli na záveroch o obrane

Lídri krajín EÚ sa dohodli na záveroch o obrane

VČERA - 21:44Zahraničné

Všetci 27 lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok na summite v Bruseli dohodli na záverečnom texte o posilnení obrany bloku, oznámila hovorkyňa Európskej rady.

Zelenskyj: Ak chce Rusko upustiť od vojny, dokázať to môže zastavením útokov

Zelenskyj: Ak chce Rusko upustiť od vojny, dokázať to môže zastavením útokov

VČERA - 20:27Zahraničné

Ukrajinci chcú mier, no nie za cenu vzdania sa svojej vlasti, vyhlásil Zelenskyj.

Nórsko zvýšilo tohtoročnú pomoc Ukrajine, poskytne jej viac ako 7 miliárd eur

Nórsko zvýšilo tohtoročnú pomoc Ukrajine, poskytne jej viac ako 7 miliárd eur

VČERA - 20:13Zahraničné

Nórsko na rok 2025 viac ako zdvojnásobilo pôvodne plánovanú pomoc Ukrajine a tento rok napokon dosiahne 7,2 miliardy eur.