• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.3.2025Meniny má Radoslav
16°Bratislava

Podporu Poľsku prejavili po dopade rakiet aj pobaltské krajiny

  • 22:04 15.11.2022
  • Vilnius/Riga/Tallinn
Podporu Poľsku prejavili po dopade rakiet aj pobaltské krajiny

Na medializované správy, že ruské rakety zasiahli v utorok Poľsko, členskú krajinu NATO, a usmrtili dve osoby, reagovali aj lídri troch pobaltských krajín.

Medzi vôbec prvými zahraničnými politikmi sa veľmi vyjadril lotyšský minister Artis Pabriks, pričom Poľsku vyslovil úprimnú sústrasť a z činu jednoznačne obvinil Rusko.

Úprimnú sústrasť našim poľským bratom v zbrani. Zločinecký ruský režim odpálil rakety, ktoré necielili len na ukrajinských civilistov, ale dopadli aj na územie NATO v Poľsku. Lotyšsko plne stojí za našimi poľskými priateľmi a tento zločin odsudzuje,“ napísal Pabriks na Twitteri v príspevku, ktorý cituje denník The Guardian.

Susedné Estónsko vyjadrilo v súvislosti s incidentom znepokojenie a prejavilo tiež solidaritu s Poľskom.

Najnovšie správy z Poľska sú najväčšmi znepokojivé. Sme v úzkom kontakte s Poľskom a ďalšími spojencami (členskými krajinami NATO). Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO. Sme plne solidárni s naším blízkym spojencom Poľskom,“ uviedlo na Twitteri estónske ministerstvo zahraničných vecí.

Poľsku vyjadrila podporu i Litva. Tamojší prezident Gitanas Nauséda na Twitteri napísal, že čo sa týka správ o „prinajmenšom dvoch výbuchoch v Poľsku“, Litva je v úzkom kontakte s Varšavou, ktorej zároveň vyjadril plnú podporu. „Každý centimeter územia NATO treba brániť!“ dodal.

Podľa medializovaných informácií dopadli v utorok zrejme ruské rakety do areálu bývalého poľnohospodárskeho družstva v Przewodówe na východe Poľska, ktoré je členskou krajinou NATO. Poľské orgány preverujú rôzne verzie incidentu vrátane toho, že došlo k výbuchu bojovej rakety. Vrcholní predstavitelia Poľska sa zišli na mimoriadnom zasadnutí v súvislosti so vzniknutou „krízovou situáciou“.

Podporu Poľsku už okrem zmienených vyjadrili viacerí slovenskí aj svetoví predstavitelia vrátane premiéra SR a ČR Eduarda Hegera a Petra Fialu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin: Pokiaľ ide o ukončenie vojny, Rusko sa nechystá urobiť žiadne ústupky

Putin: Pokiaľ ide o ukončenie vojny, Rusko sa nechystá urobiť žiadne ústupky

DNES - 18:40Zahraničné

Rusko sa v otázke ukončenia vojny na Ukrajine nechystá urobiť žiadne ústupky, vyhlásil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.

Na Kaliňákove vyjadrenia reagovalo ukrajinské veľvyslanectvo

Na Kaliňákove vyjadrenia reagovalo ukrajinské veľvyslanectvo

DNES - 17:58Zahraničné

Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku vo štvrtok kritizovalo najnovšie vyjadrenia nezaradeného slovenského europoslanca Erika Kaliňáka týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Poľsko a pobaltské štáty vítajú Macronov návrh týkajúci sa jadrového odstrašenia

Poľsko a pobaltské štáty vítajú Macronov návrh týkajúci sa jadrového odstrašenia

DNES - 17:41Zahraničné

Poľsko a pobaltské štáty privítali návrh Emmanuela Macrona začať rozhovory o použití francúzskeho jadrového "dáždnika" ako odstrašujúceho prostriedku na ochranu Európy pred hrozbami z Ruska.

Albánska vláda rozhodla na rok zakázať TikTok, sieť viní z podnecovania násilia

Albánska vláda rozhodla na rok zakázať TikTok, sieť viní z podnecovania násilia

DNES - 16:58Zahraničné

Albánska vláda vo štvrtok rozhodla na rok zakázať sociálnu platformu TikTok, ktorú viní z podnecovania násilia a šikany, najmä medzi deťmi.