Bizarný vedľajší účinok užívania paracetamolu: Lekári varujú, tento príznak nepodceňte!
Vyhľadávané analgetikum má na svedomí oveľa viac ako len úľavu od bolesti. V niektorých prípadoch môže prispieť k vzniku neštandardných príznakov.
Paracetamol, v Spojených štátoch známy aj ako acetaminofén, je liečivo, ktoré sa bežne užíva na zmiernenie bolesti a príznakov horúčky. Pomôže napríklad pri bolestiach zubov a hlavy, či pri nádche a prechladnutí.
Pri užívaní paracetamolu sa pacienti môžu stretnúť s niekoľkými vedľajšími účinkami, vrátane alergickej reakcie, začervenania, zníženia krvného tlaku alebo poškodenia obličiek. Tím vedcov zo Štátnej univerzity v Ohiu najnovšie dopĺňa, že je v tejto súvislosti možné pozorovať aj menej častý príznak, a síce zmenu posudzovania rizikových situácií.
„Acetaminofén u ľudí vyvoláva menej negatívne pocity pri zvažovaní rizikových aktivít – pri jeho užívaní necítia toľko strachu ako ostatní,“ tvrdí neurológ Baldwin Way, ktorý sa spolupodieľal na vypracovaní štúdie.
Way dodáva, že liečivo každý týždeň užije takmer 25 percent Američanov, čo by v súvislosti s ich rizikovejším správaním mohlo zásadne ovplyvňovať náladu v spoločnosti.
Wayov výskum prispieva k zisteniam z roku 2020, podľa ktorých analgetikum vplýva na psychológiu pacientov tak, že obmedzuje ich pozitívne aj negatívne emócie, vrátane pocitu ublíženia, súcitu nad utrpením ostatných, či dokonca vlastnej radosti.
Vo výskume, ktorého sa zúčastnilo 189 účastníkov, každému z nich podali buď 1000-miligramovú dávku paracetamolu alebo rovnakú dávku placeba. 1000 miligramov je pritom bežná odporúčaná dávka na liečbu bolesti hlavy.
Keď liek začal účinkovať, účastníci vyplnili dotazník, ktorý zisťoval, ako hodnotili riskantnosť rôznych situácií na škále od jedného po sedem bodov.
Ľudia, ktorí užili paracetamol, hodnotili aktivity, ako nočná prechádzka po nočných neosvetlených uličkách, skok s padákom, bungee jumping a zmena kariéry po 30-tke ako menej rizikové v porovnaní s tými, ktorí užili placebo.
V ďalšom experimente 545 študentov klikalo na tlačidlo na monitore, pomocou ktorého nafukovali virtuálny balón. Vždy, keď sa im ho podarilo nafúknuť, získali virtuálne peniaze. V akomkoľvek momente mohli z pokusu vycúvať, pričom by si ponechali aktuálne nazbierané peniaze. Ak napriek tomu pokračovali, robili tak s vedomím, že sa zvyšuje riziko prasknutia balóna a prídu o všetky peniaze.
Ako už iste tušíte, študenti po užití paracetamolu boli oveľa ochotnejší riskovať všetky peniaze. V porovnaní s tými, ktorí užili placebo, praskli balón viackrát.
„Ak si na riskovanie dávate pozor, možno ho párkrát nafúknete, a potom si necháte peniaze, aby ste o ne neprišli,“ hovorí Way o zistených poznatkoch. „Ale tí na acetaminoféne so zväčšujúcim sa objemom balónu strácajú úzkosť a negatívne emócie voči pravdepodobnosti jeho prasknutia.“
Ľudia, ktorí neváhajú riskovať a dlho nafukujú balón, sú podľa výskumov ochotní častejšie podstupovať riziko aj mimo laboratória. Napríklad v aute si nezapínajú bezpečnostný pás alebo kradnú a užívajú alkohol a drogy.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.