Najedli ste sa? Tak týmto trom veciam sa určite vyhnite
Týmto trom veciam by ste sa mali vyhnúť po jedle.
Čistenie zubov
Foto: Prostock-studio/Shutterstock.com
Podľa Mayo Clinic konzumácia potravín s vysokým obsahom sacharidov, ako je sóda, chlieb, sušienky a pod, podporujú v ústach tvorbu určitých baktérií. Tento typ baktérie napáda zubnú sklovinu, takže čistenie zubov po takomto jedle môže pomôcť zabrániť ich hromadeniu.
Určite sa však vyhnite okamžitému umývaniu zubov, ak ste si dali niečo kyslé - víno či citrusové ovocie. Zuby si vtedy umyte najskôr 30 minút po ich konzumácii. Ak si ich umyjete skôr, môžete si nenávratne poškodiť sklovinu. Radšej si umyte zuby pred takýmito jedlami a následne vypláchnite kyselinu z úst vodou, radí portál livestrong.com.
Odpočinok
Spánok hneď po jedle vám neprinesie nič dobré. Podľa odborníkov z Mayo Clinic by ste mali po jedle počkať aspoň tri hodiny a až potom si ľahnúť. Trávenie by totiž malo prebiehať vo vertikálnej polohe, nie vodorovnej. Keď ležíte, gravitácia nepomáha tráveniu. Namiesto toho sa jedlo aj kyselina dostávajú naspäť do pažeráka a spôsobujú pálenie záhy.
Okrem toho jedlá s vysokým obsahom tuku či alkohol môžu sťažiť zaspávanie a zničiť zdravý spánok.
Cvičenie
Ak sa chcete vyhnúť podráždeniu žalúdka alebo svalovým kŕčom, cvičenie či nadmerná aktivita okamžite po jedle nie je dobrým nápadom. Ak ste si poriadne naložili, počkajte tri až štyri hodiny, kým sa pustite do cvičenia. V prípade malej desiaty počkajte hodinu až dve.
Namiesto týchto troch chýb pomôžte svojmu tráveniu týmito aktivitami:
Spravte si pokojnú prechádzku
Cvičenie síce nie je dobrý nápad, no pomalá chôdza je presne to, čo po jedle potrebujete. Podľa Piedmont Healthcare prechádzka pomáha s trávením jedla. Tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
Štúdia publikovaná v časopise Journal of Gastroenterology and Liver Diseases v marci 2008 zistila, že pokojná chôdza zrýchlila trávenie o 14 percent bez akýchkoľvek správ o refluxe alebo pálení záhy.
Vypite pohár vody
Foto: Alina Kruk/Shutterstock.com
Voda pomáha udržiavať v pohybe celý tráviaci trakt, najmä ak jete potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Keď sa napijete vody po každom jedle, priblížite sa k dosiahnutiu cieľového denného príjmu vody a zabezpečeniu zdravého trávenia.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.