Web europarlamentu zasiahol kyberútok. Prihlásila sa k tomu prokremeľská skupina
- 20:04 23.11.2022
- Štrasburg

Webovú stránku Európskeho parlamentu (EP) zasiahol v stredu kyberútok.
K zodpovednosti sa prihlásila prokremeľská skupina. Informácie pochádzajú z agentúr Reuters, AFP a AP.
Hovorca europarlamentu Jaume Duch zverejnil na Twitteri správu, že ich web sa stal terčom „DDoS útoku“. „V súčasnosti web nefunguje,“ dodal s tým, že stránka je zahltená požiadavkami zvonku. Technické tímy pracujú na čo najrýchlejšom vyriešení problému.
Distribuovaný útok zahltením servera služby (DDoS) pomocou pochybnej aktivity obmedzí funkčnosť stránky alebo ju úplne vyradí z prevádzky.
Europoslanci krátko predtým schválili uznesenie označujúce Rusko za „štát podporujúci terorizmus“.
K zodpovednosti za kyberútok na web EP sa prihlásila prokremeľská skupina, uviedla šéfka europarlamentu Roberta Metsolová. „Európsky parlament je pod sofistikovaným kyberútokom,“ dodala.
„Naši IT odborníci vyvíjajú protitlak a chránia naše systémy. Toto sa deje po tom, čo sme vyhlásili Rusko za štát podporujúci terorizmus. Moja odpoveď je: Sláva Ukrajine!“ ukončila tvít.
V uznesení EP sa uvádza, že „úmyselné útoky a zverstvá páchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné vážne porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny“. Europoslanci na základe toho Rusko v stredu označili za štát podporujúci terorizmus a za štát, ktorý používa prostriedky terorizmu.
Uznesenie podporilo 494 europoslancov, 58 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania.

Ukrajina a USA sa chcú opäť stretnúť
Zástupcovia Ukrajiny a Spojených štátov sa dohodli, že v blízkej budúcnosti zorganizujú stretnutie, oznámil v stredu vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Najvyšší súd zamietol snahu Trumpa zmraziť pomoc pre projekty USAID
Najvyšší súd rozhodnutím v pomere hlasov 5:4 potvrdil verdikt federálneho sudcu z minulého týždňa.

Šutaj Eštok: Slovensko si záväzky schengenu riadne plní, kde-tu patrí medzi najlepších
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok sa v stredu zúčastnil na prvom zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v tomto roku.

Orbán sa chce v Paríži dozvedieť, prečo Francúzsko trvá na vojne na Ukrajine
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v stredu v Paríži chce dozvedieť, prečo by mali byť postoje Francúzska a ďalších krajín, ktoré podľa neho podporujú pokračovanie vojny na Ukrajine, rozumné.

Vzťahy Česka a Slovenska by nemali ovplyvňovať emócie a politika, zhodli sa prezidenti
Prezidenti Slovenska a Česka Peter Pellegrini a Petr Pavel sa v stredu počas rokovania na zámku Slavkov pri Brne zhodli na tom, že vzťahy SR a ČR by nemali príliš ovplyvňovať emócie a politika.