• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 5.3.2025Meniny má Fridrich
Bratislava

Väčšina Poliakov chce, aby si ukrajinskí utečenci hradili časť nákladov

  • 9:55 25.11.2022
  • Varšava
Väčšina Poliakov chce, aby si ukrajinskí utečenci hradili časť nákladov

Väčšina Poliakov chce, aby si utečenci z Ukrajiny žijúci momentálne v Poľsku sami hradili aspoň časť životných nákladov.

Vyplýva to z nového prieskumu poľského inštitútu pre výskum trhu a spoločnosti IBRiS pre denník Rzeczpospolita. TASR informuje na základe piatkovej správy agentúry PAP.

Poľská vláda v októbri rozhodla, že od februára budúceho roku si budú utečenci z Ukrajiny čiastočne financovať vlastné náklady spojené so životom v Poľsku. Výnimku majú zraniteľné osoby vrátane ľudí s postihnutím a starších ľudí, napísala v piatok Rzeczpospolita.

Tento krok vlády vo Varšave podľa prieskumu inštitútu IBRiS podporuje 57,7 percenta Poliakov. Len 21 percent respondentov uviedlo, že Poľsko by nemalo od Ukrajincov očakávať nijaké dodatočné platby.

Z vládnych predpisov vyplýva, že ukrajinskí občania, ktorí sú v Poľsku dlhšie ako 120 dní, si budú musieť počnúc februárom 2023 platiť 50 percent zo svojich životných nákladov, avšak táto suma nebude vyššia než 40 zlotých (8,50 eura) na osobu na deň. Od mája by sa mala spoluúčasť na platbách zvýšiť na 75 percent pre tých, čo sú v Poľsku dlhšie ako 180 dní.

PAP približuje, že veľký počet Ukrajincov si v Poľsku už našlo prácu, a to aj vďaka rekordne nízkej miere nezamestnanosti v hostiteľskej krajine a kultúrnej a jazykovej blízkosti oboch národov.

Poľsko už od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine prijalo vyše milión utečencov a otvorilo pre nich pracovný trh, ako aj systém zdravotníctva, vzdelávania a sociálnej starostlivosti.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muža, ktorý v Nemecku autom vrazil do ľudí, obvinili z vraždy

Muža, ktorý v Nemecku autom vrazil do ľudí, obvinili z vraždy

VČERA - 21:20Zahraničné

Muža, ktorý v pondelok v nemeckom meste Mannheim vrazil autom do skupiny ľudí, pričom zabil dve osoby, v utorok obvinili z dvojnásobnej vraždy.

Lukašenko ratifikoval novú zmluvu s Ruskom, týka sa aj jadrových zbraní

Lukašenko ratifikoval novú zmluvu s Ruskom, týka sa aj jadrových zbraní

VČERA - 21:05Zahraničné

Rusko a Bielorusko budú v súlade so zmluvou považovať ozbrojený útok na jednu či druhú krajinu za akt agresie proti Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska ako celku.

Duda: Poľsko má ambíciu byť súčasťou G20

Duda: Poľsko má ambíciu byť súčasťou G20

VČERA - 21:04Zahraničné

Poľský prezident Andrej Duda vyjadril ambíciu Poľska stať sa čoskoro členom skupiny G20 a pripomenul, že jeho krajina je už dnes 21. najväčším hospodárstvom sveta.

Vatikán zverejnil nové správy o stave pápeža Františka

Vatikán zverejnil nové správy o stave pápeža Františka

VČERA - 21:02Zahraničné

Pápež František prežil v utorok v nemocnici pokojný deň v modlitbách a odpočinku.

Szijjártó z Washingtonu: Zotrváme pri mieri a mierových rokovaniach

Szijjártó z Washingtonu: Zotrváme pri mieri a mierových rokovaniach

VČERA - 21:01Zahraničné

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v utorok vo Washingtone rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom o situácii na Ukrajine.