Bez elektriny je v prvý zimný deň takmer šesť miliónov Ukrajincov
- 10:09 01.12.2022
- Kyjev

Takmer šesť miliónov ľudí na Ukrajine nemá v prvý zimný deň zabezpečené dodávky elektrickej energie. Oznámil to v noci na štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje TASR podľa správy denníka The Guardian.
V priebehu stredy okrem toho pri požiaroch zomrelo na Ukrajine deväť ľudí. Príčinou požiarov je porušenie bezpečnostných pravidiel v snahe zohriať svoje domovy, oznámila ukrajinská štátna záchranná služba.
„Len za uplynulý deň vypuklo na Ukrajine 131 požiarov z toho 106 v obytných štvrtiach. Deväť ľudí zomrelo a osem utrpelo zranenia,“ uviedla záchranná služba.
K výpadkom dodávok elektrickej energie a tepla na Ukrajine dochádza v dôsledku ruských útokov na energetickú infraštruktúru. Americkí aj európski predstavitelia dôrazne odsudzujú tieto ruské útoky a Moskvu obviňujú, že sa úmyselne zameriava na ukrajinskú energetickú sieť. Snaha takýmto spôsobom odstrihnúť ľudí od elektriny a vykurovania sa podľa nich rovná vojnovému zločinu.

Le Penová odsúdila brutalitu rozhodnutia o pozastavení pomoci USA pre Ukrajinu
Francúzska politička Marine Le Penová považuje rozhodnutie o pozastavení americkej vojenskej pomoci pre Ukrajinu za kruté a brutálne.

Zomrela česká country legenda, speváčka mala 84 rokov
Speváčku preslávila najmä country hudba, skúsila však aj iné žánre.

Zelenskyj a Merz sa dohodli na ďalšej spolupráci
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok rokoval s lídrom nemeckých kresťanských demokratov z CDU/CSU a pravdepodobným budúcim kancelárom Friedrichom Merzom.

Leyenová: Nové plány na posilnenie obrany by mohli mobilizovať 800 miliárd eur
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok v Bruseli predstavila päťbodový plán na prezbrojenie Európy, podľa ktorého by sa na obranu v Európskej únii mohlo mobilizovať takmer 800 miliárd eur.

Fiala: Krok Trumpa ukazuje, aká naliehavá je zmena doterajšej európskej politiky
Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť vojenskú pomoc Ukrajine podľa českého premiéra Petra Fialu ukazuje, aká naliehavá je zmena doterajšej európskej politiky.