Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať
Diagnostiku demencie sťažuje široké spektrum známych príznakov, ktoré bývajú pripisované aj ďalším ochoreniam. Pomôcť môže sledovanie zmien na nechtoch.
Pod pojmom demencia sa neskrýva len jedna diagnóza. V skutočnosti ide o pomenovanie, ktoré zastrešuje širokú škálu špecifických ochorení, ku ktorým dochádza vplyvom abnormálnych zmien mozgu.
Jednou z najčastejších foriem demencie je obávaná Alzheimerova choroba, ktorá sa okrem iného vyznačuje zhoršovaním mysliacich schopností, znemožňovaním každodenných aktivít, zmenami správania a odcudzovaním sa rodine, priateľom a blízkym.
Keďže dodnes neexistuje liek, ktorý by dokázal zvrátiť oslabovanie kognitívnych schopností, k najúčinnejším spôsobom boja proti príznakom demencie patrí včasná diagnostika. Pri tej však netreba sledovať len zmeny v správaní a pamäti.
Poľská štúdia z roku 2015 priniesla zaujímavý pohľad na dovtedy nepreskúmaný typ príznakov, ktoré sa často vyskytujú pri Alzheimerovej chorobe. Vyplýva z nej, že ochorenie sa neraz prejavuje aj léziami na pokožke, ktoré sa najčastejšie vyskytujú vo vlasoch a na nechtoch pacientov.
„Je pravdepodobné, že príznaky pozorované na pokožke súvisiace so syndrómami demencie môžu slúžiť ako cenný ukazovateľ počas vývinu ochorenia,“ nazdávajú sa vedci v štúdii.
Poliaci predpokladajú, že k vzniku lézií prispieva zanedbaná hygiena pacientov s Alzheimerovou chorobou. V ojedinelých prípadoch lézie súvisia s ďalšími poruchami, ako je patologické škriabanie kože alebo mykózy.
Podľa výskumu sa zmeny vo vlasoch a na nechtoch prejavujú až v 70 percentách prípadov Alzheimerovej choroby. Špeciálnu pozornosť pritom upriamuje na tie, ktoré sú pozorovateľné na nechtoch:
„Výskumy dokazujú spojitosť medzi obmedzenou koncentráciou ortuti a závažnosťou demencie. Zmeny koncentrácie mikroživín v nechtovom lôžku (vápnik, horčík, ortuť, draslík, zinok, bróm, kobalt) je možné pozorovať v prvotných štádiách ochorenia.“
Ku vzniku lézií môže v niektorých prípadoch dôjsť aj vplyvom liekov. Vtedy sa prejavujú najmä svrbením pokožky, zmenou sfarbenia a alergickou reakciou.
V závislosti od konkrétneho druhu demencie sa u pacienta môžu vyskytnúť niektoré z týchto kožných príznakov:
- lézie pokožky súvisiace so zanedbanou hygienou
- svrbenie
- iatrogénne lézie (spôsobené zásahom lekára)
- lézie pokožky ako súčasť syndrómu za prítomnosti demencie
- s demenciou súvisiace lézie cievneho pôvodu
- ochorenia vlasov a nechtov pri Alzheimerovej chorobe
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.