Tieto zvuky prírody zmierňujú úzkosť a paranoju
Výskum ukázal, že hluk mesta môže zhoršiť vaše duševné zdravie.
Mnoho ľudí sa sťahuje do miest kvôli lepším pracovným príležitostiam, ale prospievajú tým aj svojmu duševnému zdraviu? Štúdia publikovaná v odbornom žurnále Scientific Reports naznačuje, že hluk mesta môže súvisieť so zvýšenou depresiou, zatiaľ čo spev vtákov môže znižovať úzkosť.
Naše prostredie má hlboký vplyv na naše duševné zdravie. Zatiaľ čo mnohí mladí ľudia chcú žiť v mestách a zažiť rýchly mestský životný štýl, je tu niekoľko významných nevýhod, ktoré to prináša. Jednou z nich je neustále počúvanie ruchu dopravy a ľudí. Minulé výskumy ukázali, že človekom vytvorené zvukové plochy, ako napríklad premávka, môžu vyvolať bdelosť, zatiaľ čo zvuky prírody pomáhajú ľuďom relaxovať.
Štúdia skúmala psychologické rozdiely medzi zvukmi dopravy a prírodnými zvukmi. Okrem toho táto štúdia skúmala rozdiel medzi zvukmi s vysokou a nízkou diverzitou, pokiaľ ide o zvuky prírody a miest.
Pre svoju štúdiu Emil Stobbe a kolegovia získali 295 účastníkov. Z výskumu boli vylúčení ľudia, ktorí mali v živote nejaké duševné ochorenie alebo mali problémy so sluchom. Účastníci najskôr vyplnili sociodemografické dotazníky a základné hodnotenia.
Po náhodnom priradení k jednej zo štyroch skupín (nízka diverzita premávky, vysoká diverzita premávky, nízka diverzita vtáčieho spevu, vysoká diverzita vtáčieho spevu) boli účastníci poučení, aby si nastavili hlasitosť na 80 % a 6 minút počúvali dané zvuky. Účastníci dokončili merania týkajúce sa psychózy, nálady a paranoidných symptómov, kognície a vnímania zvukovej scény.
„Každý má určité psychické dispozície. Zdraví ľudia môžu tiež zažiť úzkostné myšlienky alebo dočasné paranoidné vnímanie. Dotazníky nám umožňujú identifikovať tendencie ľudí bez toho, aby mali diagnózu depresie, úzkosti a paranoje, a skúmať vplyv zvukov vtákov alebo dopravy na tieto tendencie,“ vysvetlil Stobbe.
Výsledky ukázali významné účinky typu zvuku aj rozmanitosti. Hluk mestskej dopravy bol spojený s vyššou depresiou, zatiaľ čo spev vtákov súvisel so zníženou úzkosťou a paranojou. Vysoká rôznorodosť dopravných zvukov zvyšovala depresiu po teste viac ako nízka rôznorodosť dopravných zvukov. Účinok diverzity nebol taký výrazný pre spev vtákov. Tieto výsledky môžu byť použité na pomoc ľuďom s vysokou úzkosťou alebo paranojou.
„Vtáčí spev by sa dal použiť aj na prevenciu duševných porúch. Počúvanie audio CD by bolo jednoduchým, ľahko dostupným zásahom. Ale ak sme už mohli ukázať takéto účinky v online experimente, ktorý účastníci vykonali na počítači, môžeme predpokladať, že vonku v prírode sú ešte silnejšie,“ povedal Stobbe.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.