Tieto vianočné dekorácie môžu ohroziť vaše zdravie

K najčastejšie používaným bytovým dekoráciám počas Vianoc patrí stromček, vianočné vence, svietniky a umelé osvetlenie. Niektoré z týchto doplnkov však môžu škodiť zdraviu.
Počuli ste už o „syndróme vianočného stromčeka“? Podľa britského lekárnika Sultana Dajaniho ide o zdravotnú poruchu, pri ktorej dochádza k vzniku alergickej reakcie po postavení a ozdobení vianočného stromčeka. O tomto a ďalších problémoch súvisiacich so zdravím Dajani hovorí viac pre portál The Sun.
„K príznakom patrí výtok z nosa, kýchanie a kašeľ a príznaky podobné sennej nádche, ako je svrbenie a podráždenie očí, tvorba tmavých kruhov okolo nich a slzenie,“ približuje Dajani priebeh syndrómu. „Stretávame sa aj s vyrážkou, ktorá je známa ako 'dermatitída súvisiaca s vianočným stromčekom'.“
Vianočnému stromčeku v interiéri by sa mali celkom vyhnúť astmatici, ktorým táto dekorácia môže zhoršiť príznaky ochorenia a vyvolať až zápal pľúc alebo priedušiek.
K najznámejším respiračným alergénom v domácnosti patria roztoče, ktoré sa môžu preniesť do bytov a domov na umelom aj živom stromčeku, ale aj na iných dekoráciách a svetielkach. Príznaky opäť zahŕňajú výtok z nosa, slzenie očí a kýchanie.
Pri živých stromčekoch treba dbať o obmedzený kontakt s miazgou.
„Ak sa vám počas Vianoc vytvorí vyrážka, je možné, že ste alergickí na miazgu,“ vysvetľuje lekárnik. „Tento materiál vyvoláva vyrážku podobnú tej, ktorá vzniká pri kontakte s brečtanom. Tvorí sa do niekoľkých dní od kontaktu s vianočným stromčekom.“
Ďalším strašiakom sú plesne, ktoré môžu viesť k dýchacím ťažkostiam. „Výskum odhalil viac ako 50 druhov plesní na vzorkách, ktoré vedci odobrali zo svojich vlastných vianočných stromčekov,“ približuje Dajani.
„Po prenesení stromčeka do domu teplé prostredie prispieva k rastu plesní. Štúdia, o ktorej hovorím, podotýka, že hustota plesní v domácnosti rastie šesťnásobne po prinesení stromčeka a klesá až po jeho vynesení,“ tvrdí Dajani.
Drobné dekorácie a svetielka sú nebezpečné najmä pre malé deti, ktorým hrozí riziko zadusenia a otravy. Sklené vianočné gule a iné ozdoby sú pre ne lákavé, no môžu sa ľahko rozbiť, čo zvyšuje nebezpečenstvo porezania.
Ozdoby v niektorých prípadoch obsahujú nebezpečné olovo, ortuť alebo dichlórmetán, ktoré môžu po požití alebo dotyku vyvolať otravu.
V prípade vianočného osvetlenia si treba dávať pozor najmä na staršie výrobky. Experti varujú najmä pred takzvanými „bublinkovými svetielkami“, ktoré boli v Británii populárne počas 90. rokov. Po zapnutí a zahriatí sa v žiarovkách tvorili bublinky, k čomu pomáhala toxická tekutina, ktorá sa po prehltnutí mení na nebezpečný oxid uhoľnatý. Intoxikácia sa prejavuje malátnosťou, nevoľnosťou a bolesťami hlavy.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.