Dve chyby pri rannom vstávaní, ktoré zvyšujú riziko infarktu
K srdcovej zástave a infarktu najčastejšie dochádza v ranných hodinách. Neraz k tomu prispievajú chyby, ktoré sami opakujeme.
Nesúlad vo vnútorných hodinách má podľa množstva dôkazov zásadný vplyv na zdravie srdca a ciev. Dokazuje to aj skutočnosť, že k infarktom vo všeobecnosti najčastejšie dochádza v ranných hodinách, čo zároveň môže súvisieť s chemickou nerovnováhou v organizme.
Súhra viacerých negatívnych vplyvov oslabuje prirodzenú obranyschopnosť tela voči tvorbe krvných zrazenín, k čomu však neraz prispieva aj naše vlastné správanie.
Harvardská štúdia z roku 2011 poukazuje na fakt, že infarkty, ku ktorým dochádza medzi šiestou hodinou a poludním, patria k najsmrteľnejším, čo podľa vedúceho výskumu Borju Ibaneza súvisí s aktivitami, ktoré ráno vykonávame.
K bližšiemu opisu chýb, aké ráno prispievajú k ohrozeniu zdravia srdca a ciev, prispel aj výskum publikovaný na stránkach žurnálu Trend in Endocrinology and Metabolism, podľa ktorého v skorých ranných hodinách po prebudení telo tvorí vyššie množstvo buniek PAI-1 (inhibítory plazminogénového aktivátoru), ktoré bránia rozpadávaniu krvných zrazenín. Čím viac sa ich vyskytuje v krvi, tým je vyššie riziko infarktu.
„Ráno väčšinou dochádza k náhlemu zvyšovaniu krvného tlaku, čo súvisí s evolúciou nášho organizmu,“ vysvetľuje kardiológ, epidemiológ a vedúci Nadácie verejného zdravotníctva Indie Srinath Reddy v rozhovore pre portál Express.
„V prípade, že sa človek s nezistenými rizikovými faktormi dobre nevyspal a dehydrovaný sa hneď ráno rozhodne cvičiť, môže dôjsť k nestabilite plakov a následnej tvorbe väčších zrazenín,“ tvrdí Reddy. Riziko infarktu preto dokážete obmedziť kvalitným spánkom a cvičením neskôr počas dňa.
Americké Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení zdôrazňujú, že dospelí, ktorí denne spia menej ako sedem hodín, čelia vyššiemu riziku ochorení srdca. Zároveň je potrebné dbať aj o kvalitu spánku, ktorý by nemal byť prerušovaný. V opačnom prípade môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku, čo je známy prekurzor infarktu.
K najrizikovejším druhom pohybu pre zdravie srdca patria vysoko intenzívne športy a záťažové športy, ktoré treba vykonávať s väčšou opatrnosťou a ich intenzitu a náročnosť pomaly stupňovať.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.