6 faktorov, ktoré spájajú takmer 70 percent ľudí s ideálnym zdravím aj vo vysokom veku
Väčšinu z tých, ktorým sa podarilo zostarnúť v dobrom a odolnom zdraví, spája šestica konkrétnych faktorov.
O optimálnom starnutí hovoríme vtedy, keď sa človek dožije pokročilého veku za zachovania kvalitných kognitívnych a fyzických funkcií a pri dodržiavaní sociálnych štandardov. Hoci o kvalite starnutia vo veľkej miere rozhoduje genetika, niektoré faktory predsa len dokážeme sami ovplyvniť.
Štúdia publikovaná vo vestníku International Journal of Environmental Research and Public Health sledovala vyše 7600 Kanaďanov po šesťdesiatke, pričom identifikovala niekoľko činiteľov prispievajúcich k ich zdravému starnutiu.
Vedci vo výskume definovali optimálne starnutie ako také, pri ktorom nedochádza k problémom s pamäťou, mentálnym ochoreniam a bolesti ovplyvňujúcej každodennú činnosť. Ľudia, ktorí starnú optimálne, tiež podľa výskumníkov majú adekvátnu sociálnu oporu.
Z počiatočného počtu respondentov nakoniec vybrali 45 percent tých, ktorí spĺňali podmienku výborného zdravotného stavu.
„Príjemne nás prekvapilo, že viac ako 70 percent ľudí z vybranej vzorky si počas troch rokov sledovaní dokázalo udržať skvelý zdravotný stav,“ podotýka autorka výskumu Mabel Hoová.
„Naše zistenia zdôrazňujú dôležitosť pozitívnych kritérií starnutia,“ pokračuje Hoová, podľa ktorej sa médiá a vedci príliš zameriavajú na problémy súvisiace s pokročilým vekom a ignorujú jeho pozitíva.
Štúdia približuje, že počas troch rokov si zhruba tri štvrtiny respondentov vo veku 55 až 64 rokov dokázali udržať kvalitné zdravie. Z ľudí vo veku 80 a viac rokov to bola asi polovica.
Účastníkov, ktorých nepostihli žiadne výrazné zdravotné ťažkosti v čase trvania výskumu, spája niekoľko faktorov:
- nikdy nefajčili
- nikdy netrpeli srdcovými ochoreniami alebo artritídou
- mali vyšší príjem
- netrpeli nespavosťou
- šlo o ženy
- netrpeli obezitou
Respondentom, ktorí spĺňali tieto podmienky, hrozilo menšie riziko vzniku kognitívnych, fyzických a emocionálnych ťažkostí, ktoré by ich vyradili z bežného života.
„Je úžasné, že až polovica z tých vo veku 80 a viac rokov sa počas troch rokov výskumu dokázala udržať nad extrémne vysokou latkou pre kognitívne, fyzické a emocionálne zdravie,“ tvrdí Hoová, podľa ktorej je to skvelá správa pre všetkých, ktorí si mysleli, že zdravie musí v staršom veku nevyhnutne ochabovať.
Ďalšou z kľúčových zložiek zdravého starnutia je podľa vedcov aj mierny až namáhavý pohyb, ktorý podporuje kvalitu života vo vyššom veku až o 35 až 45 percent. Kvalitný spánok k tomu prispieva 29 percentami, vyhýbanie sa tabakovým výrobkom 46 percentami a zdravá telesná hmotnosť 24 percentami.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.