Na Mesiaci bol človek naposledy pred 50 rokmi. Astronaut vysvetľuje dôvod
Posledný človek vstúpil na Mesiac pred 50 rokmi.
V roku 1969 spravil prvé kroky na Mesiaci Neil Armstrong, čím sa už navždy zapísal do histórie. A v tom čase mnohí očakávali, že návšteva Mesiac bude čoraz bežnejšou záležitosťou, pretože technológia bude neustále napredovať. Posledná posádka, ktorá sa však na Mesiac dostala tam bola o tri roky neskôr, teda presne pred 50 rokmi. Viedol ju veliteľ Eugene Cernan, píše portál unilad.com.
NASA sľúbila, že v najbližších rokoch uvidíme amerických astronautov späť na Mesiaci, možno už v roku 2025. Ale prečo to trvalo tak dlho?
Bývalý administrátor NASA Jim Bridenstine povedal, že to nie je kvôli technologickým alebo vedeckým obmedzeniam, ako by mnohí očakávali. Muž, ktorý viedol agentúru povedal v roku 2018 novinárom: „Keby nebolo politického rizika, boli by sme práve teraz na Mesiaci. V skutočnosti by sme boli pravdepodobne na Marse.” Okrem toho podľa neho program trval príliš dlho a stojí príliš veľa peňazí.
V minulosti astronauti, ktorí navštívili Mesiac, okrem iných povinností zbierali kamene, fotografovali a robili experimenty. Program Apollo im však neposkytol dostatok času na to, aby na Mesiaci vytvorili trvalú ľudskú prítomnosť. Zdá sa však, že sa to mení s programom lunárnej kozmickej lode Orion od NASA, pri ktorej sa dúfa, že ľudia budú tráviť na Mesiaci dlhší čas.
Šéf NASA v rozhovore pre BBC s Laurou Kuenssberg v novembri po štarte rakety Artemis povedal, že v nasledujúcom desaťročí by už ľudia mohli žiť dlhodobo na Mesiaci. „To je to, na čom pracujeme aj v NASA. Nielen dopraviť ľudí na Mesiac. Ale dostať ich aj na povrch znamená mať aj infraštruktúru.” Pokračoval:
„Je to prvý krok, ktorý robíme k dlhodobému prieskumu hlbokého vesmíru nielen pre Spojené štáty, ale aj pre celý svet. Chcem povedať, že sa vraciame na Mesiac, pracujeme na trvalo udržateľnom programe.”
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.