Toto farbivo môže vyvolať zápalové ochorenie čriev, nachádza sa v množstve potravín

Farbivo sa spája so závažnými ochoreniami čriev, ako je ulcerózna kolitída.
Vedci varujú, že potravinárske farbivo, ktoré sa nachádza v množstve obľúbených produktov, môže spôsobiť vážne ochorenia čriev.
Červeň Allura AC, tiež známa pod označením E129, sa pridáva do obľúbených cukroviniek, nápojov, čipsov či pekárenských výrobkov. Vedci z McMaster University v Ontáriu v Kanade však zistili, že toto farbivo môže brániť schopnosti čriev absorbovať živiny, vodu a elektrolyty, čím sa zvyšuje riziko vzniku zápalového ochorenia čriev.
Takéto narušenie obranyschopnosti tela môže spôsobiť náchylnosť na ulceróznu kolitídu a Crohnovu chorobu. Vedúci výskumu Waliul Khan povedal:
"Tieto zistenia majú dôležité dôsledky pri prevencii a liečbe zápalu čriev. To, čo sme zistili, je zarážajúce a alarmujúce, pretože toto bežné syntetické potravinárske farbivo je možným diétnym spúšťačom zápalových ochorení tráviaceho traktu."
Zistenia boli publikované v časopise Nature Communications. Zatiaľ čo štúdia bola vykonaná na myšiach, vedci tvrdia, že zistenia sú aplikovateľné aj na ľudí v západných krajinách, ktorých strava zvyčajne obsahuje veľa potravinárskych farbív.
Vedci však poznamenávajú, že ľudská strava by musela obsahovať vyššie než odporúčané množstvo E129, aby bolo možné vidieť výsledky hlásené u myší.
Myši, ktoré konzumovali Červeň Allura AC len prerušovane, nezaznamenali zvýšený výskyt kolitídy, čo naznačuje, že na tieto účinky je potrebné často konzumovať jedlo alebo nápoje s E129.
Používanie potravinárskych farbív sa za posledných viac ako 100 rokov zvýšilo, ale výskumov o ich vplyve na črevá bolo vykonaných len málo. Napriek tomu sú chemikálie vo farbivách spojené s nespočetnými účinkami na telo.
Vedci podávali myšiam farbivo do jedál počas 12 týždňov. Zistili, že zvýšilo produkciu serotonínu v hrubom čreve a narušilo črevné baktérie, čo vyvolalo prípady kolitídy, chronického stavu, ktorý spôsobuje vredy v tráviacom trakte.
O serotoníne – niekedy nazývanom „hormón šťastia“ – sa často hovorí pre jeho účinky na mozog. Nízke hladiny hormónu sú zvyčajne typické pre u ľudí s depresiou.
V skutočnosti je to črevo, ktoré je zodpovedné za produkciu 95 percent celkového serotonínu v tele. V čreve serotonín reguluje normálny pohyb v črevách. Je tiež zodpovedný za príjem živín, elektrolytov a vody.
Vedci skúmali niekoľko bežných syntetických farbív na modeli ľudských enterochromafínových (EC) buniek. Ovplyvňuje hrubé črevo a konečník a môže spôsobiť rôzne problémy súvisiace so zápalom vrátane bolesti brucha a nadúvania, hnačky, dehydratácie a krvavej stolice. Khan povedal:
„Literatúra naznačuje, že konzumácia červene Allura AC ovplyvňuje aj niektoré alergie, poruchy imunity a problémy so správaním u detí, ako je porucha pozornosti s hyperaktivitou.“
Štúdie naznačujú súvislosť medzi konzumáciou potravinárskych farbív a hyperaktivitou u detí. V analýze štúdií z apríla 2021 sa uvádza, že z celkového počtu 25 štúdií na túto tému 16 identifikovalo určitú súvislosť medzi farbivami v potravinách a neurobehaviorálnymi problémami, „najmä zhoršením problémov s pozornosťou, ako napríklad u detí s poruchou pozornosti/ hyperaktivita (ADHD) a iné správania“.
Červeň Allura AC, ako aj žlté farbivá tartrazín (E102) a žltá SY (E110) obsahujú benzidén. Ide o karcinogén, ktorý je vo farbivách povolený v nízkych a pravdepodobne bezpečných množstvách.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.