Ako sa vyhnúť pocitu nafúknutia počas Vianoc? Toto zmeňte a bude vám lepšie

Počas vianočného obdobia je ľahké pribrať alebo sa aspoň cítiť nafúknutý. Stačí však zmeniť len pár vecí a budete sa určite cítiť lepšie.
Nadýchajte sa čerstvého vzduchu
Doktorka Elizabeth Philipps, odborníčka na výživu a klinická neurovedkyňa, radí, že predchádzať nadúvaniu môžete ľahkým kardio cvičením, ako je prechádzka na strednú vzdialenosť. Môže vám pomôcť pri trávení a zmierniť pocit nafúknutia. Vďaka prechádzke sa jedlo tráviacim traktom pohybuje rýchlejšie ako pri sedení.
Posuňte čas na občerstvenie
Po vianočnej večeri je jednoduché vziať škatuľu koláčov a naďalej sa hostiť. Kľúčové však je dať črevám niekoľko hodín. Vyskúšajte pravidlo štyroch hodín pre dezerty.
"Štyri hodiny sú ideálne na to, aby sa váš žalúdok vyprázdnil. Čím rýchlejšie budete maškrtiť, tým sa budete dlhšie cítiť nafúknutý, keďže ste svojmu žalúdku nedali dostatok času na trávenie," vysvetlila pre express.co.uk odborníčka na výživu.
Dajte si bylinkový čaj
Gastroenetorologička Naila Arebi odporúča výmenu štedrovečerného nápoja za mätový čaj. Pre Cosmopolitan povedala:
“Môže byť veľmi prospešný pre váš tráviaci systém. Mäta má relaxačné a antispazmodické vlastnosti a môže pomôcť znížiť nadúvanie tým, že podporuje uvoľňovanie plynov."
Bylinné čaje obsahujú látky, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie a uľavujú žalúdku od nadúvania. Odborníčka na výživu Dr. Elizabeth Philipps odporúča okrem mäty aj zázvor a harmanček. Každá z týchto byliniek má iné výhody, no všetky pomáhajú upokojiť žalúdok a zlepšiť trávenie.
Mätový čaj je skvelou úľavou od stresu tráviaceho traktu, zázvorový čaj má protizápalové vlastnosti a harmanček môže mať upokojujúce a terapeutické účinky. Odborníčka odporúča pridať tyčinku alebo dve škorice, pretože sú naplnené antioxidantmi, ktoré ponúkajú množstvo zdravotných výhod a určite by zvýšili vašu slávnostnú hru, píše express.co.uk
Nepite príliš veľa
Pitie môže naplniť žalúdok, ovplyvniť kyslosť prostredia a nadmerné pitie pred jedlom môže viesť k poruchám trávenia a nadúvaniu.
Lekárka vysvetlila, že potraviny sa trávia ľahšie, keď je hladina kyslosti žalúdka medzi 1 a 2 na stupnici pH, a príliš veľa tekutín môže spomaliť proces trávenia, čo môže viesť k tomu, že sa nafúknete ľahšie ako inokedy. Niektorí odborníci na výživu argumentujú proti pitiu vôbec počas jedla.
Zlepšite zdravie čriev
Lekárka odporúča užívať probiotiká na zlepšenie zdravia čriev, ideálne po jedle. Počas Vianoc sa konzumuje veľa kofeínu, cukru a alkoholu a dobré baktérie sa môžu stratiť, ale probiotiká sú v podstate priateľské baktérie, ktoré sú skvelé pre vaše celkové zdravie čriev.
Odborníčka na výživu povedala pre express.co.uk, že ich užívanie počas sviatočného obdobia je overený spôsob, ako optimalizovať zdravie tráviaceho traktu a byť o krok vpred pred nadúvaním počas týchto Vianoc.
Zdravotnícky web healthline.com vysvetľuje, že probiotiká pomáhajú vyrovnávať priateľské baktérie vo vašom tráviacom systéme a pomáhajú predchádzať a liečiť hnačku.
Čo ak ste už nafúknutý?
Zmierniť nepohodlie pomôže termofor s teplou vodou, povedala pre Cosmopolitan gastroenterologička Naila Arebi. Jeho teplo a hmotnosť pomôžu plynu opustiť vaše telo a tlak ustúpi, vysvetlila. Okrem toho radí:
"Zachytený plyn prispieva k nadúvaniu a alternatívne kardiovaskulárne cvičenie pomáha tento plyn rozhýbať. Preto sa snažte na Štedrý deň nevysedávať, radšej sa vyberte na rodinnú prechádzku, pretože by to v skutočnosti mohlo pomôcť zmierniť vaše nepohodlie.”

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.