K väčšine infarktov dochádza na Štedrý deň v túto hodinu. Ako sa vyhnúť fatálnym následkom?
Výrazná zmena životného štýlu aj na krátke obdobie môže prispieť k riziku srdcovej zástavy. Ako vyzerá správna prevencia?
Zimné mesiace sú okrem chladnejších teplôt a kratších dní charakteristické aj zvýšeným počtom pacientov na oddeleniach kardiológie. Podľa niektorých to súvisí s kombináciou zvýšenej miery stresu a prejedania sa, čo na srdce kladie nadmerný tlak.
O príčinách zvýšeného počtu infarktov v zime hovorí aj výskum zverejnený v publikácii Circulation v roku 1999. Vedci v rámci neho hodnotili všetky zaznamenané úmrtia v dôsledku ischemickej choroby srdca v okrese Los Angeles (štát Kalifornia) od roku 1985 po rok 1996.
Prišlo sa na to, že počas decembra a januára skutočne výrazne narastá počet náhlych príhod súvisiacich s ochoreniami srdca, čo sa dá vysvetliť niekoľkými hypotézami.
K častejším infarktom v zime podľa kardiológa Christophera Labosa prispieva aj chladné počasie, ktoré sťahuje cievy, a tým zvyšuje krvný tlak. S tým súvisí aj zhoršovanie príznakov angíny pektoris, ktorá sa prejavuje najmä bolesťou hrudníka.
Pozorovacia štúdia z roku 2019, ktorá bola zverejnená na stránkach žurnálu Atherosclerosis, zdôrazňuje vplyv prejedania sa počas sviatkov na riziko srdcových ochorení.
„Vianočné oslavy sa spájajú s vyššou hladinou celkového a LDL cholesterolu a vyšším rizikom hypercholesterolémie u jedincov v rámci všeobecnej populácie,“ píšu vedci v štúdii, pričom dodávajú, že lekári by počas Vianoc nemali u pacientov diagnostikovať zvýšenú hladinu cholesterolu, lebo tá sa zvykne po sviatkoch upraviť.
Žurnál Circulation zas v článku z roku 2004 hovorí o zvýšenej miere zaznamenaných infarktov ako o následku oneskoreného poskytovania zdravotnej pomoci počas sviatkov. K zlej štatistike prispieva aj emocionálny stres, respiračné ochorenia, zvýšená miera znečistenia ovzdušia a zmeny v stravovaní a konzumácii alkoholu.
„Sviatky sú náročnejšie pre starších dospelých, ktorí nemajú takú sociálnu podporu ako v čase mladosti, a tak sa cítia osamelo a izolovane,“ podotýka kardiológ Waqar Kahn. Aj on upozorňuje na následky oneskoreného poskytovania zdravotnej pomoci v čase adventu. K väčšine infarktov pritom dochádza večer okolo desiatej hodiny.
Keďže fungovanie zdravotníckych zariadení počas sviatkov sa tak rýchlo nedá ovplyvniť, je potrebné dbať najmä o prevenciu. Pacienti s problémovým tlakom by mali obmedziť príjem alkoholu, ktorý vyvíja tlak na srdce a spôsobuje fibriláciu predsiení.
Ďalej je dôležité vedieť včas rozoznať príznaky infarktu, ku ktorým patrí aj tlak na hrudi a ťažkosti s dýchaním. Ide aj o neustále pichanie alebo pálenie v hrudi, pálenie záhy a zdanlivo nevysvetliteľnú bolesť ruky.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.