Vo Vatikáne sa začala rozlúčka verejnosti so zosnulým Benediktom XVI.
- 10:32 02.01.2023
- Vatikán

Vo vatikánskej Bazilike sv. Petra vystavili v pondelok na tri dni telo zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. Rady veriacich, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť a vzdať mu úctu, sa vo Vatikáne tvorili už pred svitaním. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.
Dvere baziliky sa pre verejnosť otvorili ráno krátko po 09.00 h. Pozostatky emeritného pápeža budú v pondelok vystavené desať hodín a nasledujúce dva dni po 12 hodín. Vatikánske bezpečnostné zložky očakávajú, že počas prvého dňa rozlúčky so zosnulým si ho príde uctiť najmenej 25.000 ľudí.
Foto: TASR/AP/Andrew Medichini
Pohreb Benedikta XVI. je naplánovaný na štvrtok 5. januára. Konať sa bude na Námestí sv. Petra a rakva s telom bude následne pochovaná v hrobke Baziliky sv. Petra, uviedol hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.
Pohreb emeritného pápeža bude bezprecedentnou udalosťou, keďže pohrebné obrady za svojho predchodcu bude viesť súčasný pápež František. Očakáva sa účasť tisícov veriacich i štátnych predstaviteľov.
Benedikt XVI. zomrel v sobotu vo veku 95 rokov v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikáne. Bývalý kardinál Joseph Ratzinger bol za pápeža zvolený v roku 2005 po smrti Jána Pavla II. V roku 2013 však oznámil svoje odstúpenie. Na pápežskom stolci ho nahradil súčasný pápež František.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených
Pri náraze auta do budovy školskej družiny zomreli štyria ľudia.

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli
Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.