Domáce testy na alergie na jedlo sú vyhodenými peniazmi. Takto si poradíte aj bez nich

Ako zistiť, či nastal čas na návštevu ambulancie alergiológa? Zistite to podľa týchto odporúčaní.
Príznaky, ktoré sa náhle vyskytnú po skonzumovaní niektorých druhov potravín, si automaticky zvykneme spájať so stravou. Tento predpoklad je neraz naozaj opodstatnený, a pre jeho odborné zhodnotenie by mala nasledovať návšteva u odborníka.
Mnohí sa chcú vyhnúť objednávaniu v ambulancii a následnému čakaniu na lekárske vyšetrenie, a tak ako rýchlejší a dostupnejší spôsob overenia svojich obáv zvažujú nákup domácich testov na zistenie prítomnosti alergií na jedlo.
Priemerný test na zistenie alergií a intolerancií na potraviny však nemusí predstavovať adekvátnu náhradu lekárskeho vyšetrenia. V prvom rade treba podotknúť, že tie najlacnejšie sa dajú zohnať rádovo za stovky eur, čo sa len sotva dá považovať za úsporu. Ďalej treba zdôrazniť, že môžu indikovať citlivosť aj na skupiny jedál, ktoré v skutočnosti nevystavujú organizmus žiadnej väčšej hrozbe.
Rozdiel medzi alergiou a citlivosťou
Alergia na potraviny je odpoveďou imunitného systému, zatiaľ čo o citlivosti alebo intolerancii hovoríme vtedy, keď na problémovú potravinu reaguje tráviaci systém.
Alergiu na potraviny sa vám podarí odlíšiť od nevhodne zvolenej stravy a citlivosti na niektoré jedlá pomocou charakteristických príznakov. Tie sa dostavujú takmer okamžite po skonzumovaní problémovej potraviny. Ide napríklad o:
- svrbenie v ústach
- vyrážku alebo žihľavku
- opuch úst alebo tváre
- problémy pri prehĺtaní
- ťažkosti s dýchaním
- závrat
- nevoľnosť
- bolesť brucha
- hnačka
K závažnejším alergickým reakciám patrí anafylaxia, ktorá sa prejavuje podobnými príznakmi, ale s oveľa vyššou intenzitou. Neraz si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.
Na rozdiel od alergie, citlivosť na potraviny spúšťa miernejšie príznaky, ako je nafukovanie, plynatosť, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka. Okrem toho sa tieto symptómy vyskytujú neskôr po konzumácii, až keď sa prehltnuté sústo dostane do čriev.
Kedy zájsť za alergiológom?
Do alergiologickej ambulancie by ste mali zájsť vtedy, keď vás prenasledujú neustupujúce alergické príznaky, ktoré sa vám nedarí eliminovať ani po vysadení podozrivej potraviny alebo užívaní voľnopredajných liekov.
Odborník vás pri prehliadke najprv podrobí výsluchu, v rámci ktorého zistí podrobnosti o vašej bežnej strave a príznakoch, následne vám vykoná krvný test, ktorý sa vyznačuje oveľa vyššou mierou presnosti ako voľne dostupné pomôcky. Možné je aj vyšetrenie pomocou vzorkovania na pokožke. Na záver vám odporučí najvhodnejšiu liečbu.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.