Pulzujúci tinitus: Zdanlivo neškodné zvuky toho o zdraví prezrádzajú oveľa viac
Príčinou pulzujúceho tinitu môže byť skrytý zdravotný problém. Zistite, či nepatríte k jeho obetiam.
Pojmom tinitus sa označuje hučanie alebo pískanie v ušiach, ktoré sa opakuje alebo vôbec neprestáva. Špeciálnou formou je pulzujúci tinitus, ktorý v závislosti od intenzity môže predstavovať len malý problém alebo vážnejšiu komplikáciu, ktorá dokonca môže narušiť spánok.
Pacienti trpiaci pulzujúcim tinitom často v ušiach počujú šuchot, búchanie alebo silnejúci vibračný zvuk, ktorý sa stupňuje najmä pri ležaní. Ide o zvuk podobný tlkotu srdca. Podľa štatistík Cleveland Clinic pulzujúci tinitus predstavuje 10 percent zo všetkých prípadov tinitu.
Tlkot vlastného srdca je možné prirodzene počuť po náročnej fyzickej aktivite, pričom zvuk zvyčajne ustane bez vonkajšieho zásahu. Pulzujúci tinitus sa ale vyznačuje prítomnosťou príznakov aj vtedy, keď je človek v pokoji, pričom najzreteľnejšie sú v noci, keď ich nemaskuje zvuk z vonkajšieho prostredia.
Príčiny vzniku
K vzniku pulzujúceho tinitu dochádza najčastejšie po zmene toku krvi v cievach v okolí očí. Tú môže mať na svedomí len zmena polohy tela, alebo aj vážnejšie poruchy:
- Ateroskleróza: Nahromadenie plaku v cievach, pri ktorom dochádza k ich tvrdnutiu a zužovaniu. Krvný tok je teda obmedzený, čo sa prejavuje šušťaním alebo bubnovaním v jednom uchu alebo oboch ušiach.
- Abnormality steny prinosových dutín: V prípade zvýšenia prítoku krvi do kanálov čerpajúcich krv z bočných ciev mozgu môže dôjsť k vzniku hluku v ušiach.
- Vysoký tlak: Môže vyvolať šumivý zvuk v ušiach.
- Idiopatická intrakraniálna hypertenzia: Pri nahromadení mozgovomiechového moku v okolí mozgu dochádza k vyššiemu tlaku na cievy mozgu, čo sa prejavuje hučaním v ušiach.
- Poranenie hlavy: 53 percent ľudí, ktorí si porania hlavu, sa v dôsledku zranenia stretáva s nejakou formou tinitu.
- Pagetova choroba: Chronické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k ich nadmernej lámavosti a hojeniu. 13-23 percent pacientov s týmto ochorením postihuje aj tinitus.
Diagnostika a liečba
Pulzujúci tinitus dokáže odhaliť lekár počúvaním srdca pomocou stetoskopu a následnou konzultáciou s pacientom. Na odhalenie ochorenia sa využíva aj tympanometria, ktorá meria frekvenciu zaznamenaných akustických impulzov a porovnáva ich s reálnym pulzom srdca.
V prípade, že pulzujúci tinitus vzniká následkom poškodenia hlavy alebo krku, pri diagnostike pomáha aj CT vyšetrenie, magnetická rezonancia alebo röntgen.
Liečba sa odvíja od príčiny vzniku pulzujúceho tinitu. V prípade, že ide o aterosklerózu, lekár nariadi medikamentóznu liečbu.
Na prekrytie zvukov, ktoré obťažujú pacienta s pulzujúcim tinitom, sa využívajú generátory zvuku, relaxačné techniky a terapie.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.