Studená sprcha prináša množstvo výhod, vrátane rýchlejšieho metabolizmu či posilnenia imunity

Efekt studenej sprchy sa dostaví už od tridsiatich do deväťdesiatich sekúnd a spôsobuje mnoho pozitívnych fyziologických účinkov.
Podľa Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie má studená sprcha účinok na našu imunitu v podobe jej posilnenia a taktiež zrýchľuje metabolizmus.„Studené sprchy sú skvelé na efektívnejšiu regeneráciu po športovaní a zlepšenie nálady vďaka záplave endofínov. Viacero štúdií a výskumov otužilcov potvrdilo dlhodobé zlepšenie funkcií imunitného systému a nižší výskyt respiračných infekcií vďaka pravidelnému otužovaniu,“ uvádzajú vo svojom vyjadrení.
V rámci rozhovoru pre médium CNN pripisoval aktivista a otužilec, ktorý sa dožil 104 rokov, svoj dlhý a zdravý život čistote, dobrým génom a pravidelným studeným sprchám.
„Keď sa môj brat v roku 1918 vrátil z armády domov, povedal: ‚Ed, kedykoľvek si dáš teplú sprchu, ukonči to ľadovou a počítaj do 100‘.“ Keď vám váš starší brat povie, aby ste niečo urobili, urobte to,“ povedal pre CNN Rondthaler a potvrdil, že svoju rannú sprchu vždy ukončil studeným prúdom vody a počítaním.
Ako s otužovaním začať?
V prípade, že z otužovania máte obavy, môžete začať v pohodlí domova v sprche. Postupne si prúd horúcej vody môžete meniť na studenú, opakovane s plynulým dýchaním aspoň na tridsať sekúnd. Je potrebné však pripomenúť, že studené sprchy nie sú magickým liekom na všetky choroby.
Podľa Healthline by mali byť iba ako doplnok k tradičnej liečbe, avšak nie náhradou. Ľudia, ktorí majú dlhodobú klinickú depresiu či diagnózu bipolárnych alebo hraničných stavov osobnosti, by za žiadnych okolností nemali používať studené sprchy ako náhradu za liečbu, ktorú im stanovil lekár.
Taktiež v prípade, ak ste boli prepustení z nemocnice alebo máte oslabenú imunitu, so studenou sprchou počkajte. „Zatiaľ čo zvyk studenej sprchy je pre väčšinu ľudí prospešný, na tento zvyk je potrebné ísť pomaly. Telo môže byť zaťažené procesom zvykania si,“ píše Healthline.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.