• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.12.2024Meniny má Adam a Eva
Bratislava

7 chýb, ktoré priebeh nádchy ešte zhoršia

  • 20:47 04.01.2023
  • Bratislava
7 chýb, ktoré priebeh nádchy ešte zhoršia

Pri liečbe nádchy neraz opakujeme chyby, ktoré jej priebeh ešte zhoršujú. Poučte sa z týchto rád.

Bežné prechladnutie len zriedka končí závažnými následkami. Vo väčšine prípadov je možné sa z neho vyliečiť do troch až piatich dní aj svojpomocne vďaka domácim receptom alebo voľne predajným liekom.

Niektoré zvyky však môžu zhoršiť alebo predĺžiť priebeh klasickej nádchy. Neraz o tom rozhodujú stravovacie návyky, pohyb alebo spánok. Ak si nechcete ešte viac uškodiť, týmto chybám sa rozhodne vyhnite:

1. Intenzívne cvičenie

Jedným zo zásadných pozitív pohybu je, že zlepšuje náladu, čo sa zvlášť v prípade ochorenia môže javiť ako prínosný prvok. To však neznamená, že by ste pri už aj tak namáhanom organizme mali pri cvičení vypustiť dušu.

Ak máte len slabú nádchu alebo zapchatý nos, cvičenia sa vzdávať nemusíte, avšak mali by ste dbať na splnenie jednej podmienky: „Intenzita by mala byť len nízka až mierna,“ radí lekárka a odborníčka na infekčné ochorenia Tina Q. Tanová z Chicaga.

Cvičenie radšej neriskujte, ak vás trápi horúčka, kašeľ, bolesť hrudníka alebo bolesť brucha.

2. „Veď mi nič nie je“

Ani slabé ochorenie by nemalo unikať vašej pozornosti. Vzdajte sa mentality, ktorá vám zakazuje oddych, a doprajte telu plné zotavenie, inak riskujete, že sa vaše príznaky ešte zhoršia.

Čo je ešte horšie, „pri návšteve zamestnania alebo fitness centra pri ochorení riskujete, že nakazíte ostatných,“ tvrdí Tanová.

3. Nedostatok spánku

Väčšina z nás nezaraďuje spánok príliš vysoko v rebríčku priorít, čo je vo všeobecnosti nebezpečné, no riziko neželaných následkov sa pri ochorení ešte stupňuje. „Nedostatok spánku obmedzuje funkciu imunitného systému a predlžuje zotavovanie z nádchy,“ vysvetľuje havajská lekárka Linda Anagewaová.

Pri nádche môže byť samotné ochorenie príčinou nespavosti – v takom prípade vám k dočasnej úľave pomôžu voľne predajné lieky a antihistaminiká. Na spánok sa okrem toho treba pozerať aj ako na preventívny nástroj v boji proti prechladnutiu.

4. Alkohol

Zabudnite na pradávny mýtus, že alkohol v tele zabíja baktérie. Ak sa cítite zle, pohárik vás už nezachráni.

„Alkohol priamo oslabuje imunitný systém a zvykne telo dehydrovať, čím zasadzuje dvojnásobný úder imunite a predlžuje liečbu ochorenia,“ podotýka všeobecný lekár Richard Burruss z Kalifornie.

Alkohol okrem toho narúša spánkový cyklus. O nebezpečných následkoch tejto skutočnosti sme si už povedali v predošlom bode.

5. Stres bez riešenia

Kombinácia chronického stresu a prechladnutia má potenciál pokaziť vám nielen niekoľko dní, ale aj týždňov či mesiacov. „Chronický fyzický alebo psychický stres predlžuje ochorenie a liečbu tvorbou stresových hormónov, ktoré ovplyvňujú imunitný systém,“ vysvetľuje Tanová, pričom dodáva, že mierna hladina stresu nemá až také katastrofické následky.

Nadmerný stres núti organizmus neustále pracovať, a teda aj vyčerpávať sa, takže mu neostáva dostatok síl na boj proti nádche. Pravidelne preto venujte čas upokojujúcim aktivitám, ako je meditácia, čítanie alebo pozeranie filmov.

6. Nadmerné užívanie dekongestív

Dekongestíva sú lieky, ktoré prispievajú k dočasnému uvoľneniu zapchatého nosa a prinosových dutín. Pri obmedzenom odporúčanom dávkovaní sú rozhodne veľkým pomocníkom v liečbe, ale nemali by sa užívať dlhšie ako dva dni, pretože môžu vyvolať recidívu alebo dokonca zhoršenie príznakov aktuálneho ochorenia.

7. Nedostatok tekutín

Hydratácia je dôležitá aj keď sme zdraví, no zvlášť pri nádche ju netreba podceniť. Pite preto dostatok riedkych tekutín, ako je čaj, vývar alebo čistá voda. „Výskumy potvrdzujú, že zmierňujú trvanie a závažnosť príznakov infekcie,“ podotýka Burruss.

Tekutiny zrieďujú hlieny, ktoré sa tak ľahšie vyplavujú z tela. Vyhnite sa však tým, ktoré sú husté (napríklad mlieko), pretože majú opačný účinok. K riedeniu hlienu prispievajú najmä teplé tekutiny.

Zdroj: Info.sk, DP, realsimple.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor

Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor

VČERA - 19:04Zdravie

Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.

12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

9:38 20.12.2024Zdravie

Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

19:33 19.12.2024Zdravie

Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

18:14 16.12.2024Zdravie

Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

17:33 14.12.2024Zdravie

Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.